Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'in yeni silahı: Su

Giriş Tarihi: 25.10.2014
IŞİD'in yeni silahı: Su

militanları, Irak'ta kendilerine direnen bölgeleri susuz bırakarak cezalandırıyor. Örgüt, su kaynakları üzerindeki kontrolünü daha da artırmak istiyor

Irak Şam İslam Devleti () örgütünün, özellikle Irak'ın kuzey bölgelerinde kendisine direnen yerel halkı sularını keserek cezalandırdığı ortaya çıktı. Washington Post'un bölgedeki insanlardan derlediği bilgilere dayanarak hazırladığı habere göre, suyu elinde bir koz olarak tutan örgüt, isyan eden ve emirlerini dinlemeyen bölgeleri susuz bırakarak itaate zorluyor. IŞİD'in Irak'taki nehir ve barajları da kontrol etmeye çalıştığını yazan gazete, özellikle Musul ve Hadise barajlarının hâlâ örgütün tehdidi altında bulunduğunu kaydetti. ABD ve diğer yabancı güçlerin sürdürdüğü bombardımana rağmen bölgedeki gücünü koruyan örgütün şu anda en az 4 barajı kontrol ettiği belirtiliyor. Uzmanlara göre, IŞİD, su kaynaklarını kaybetmemek için hiçbir çatışmada görülmeyen bir çaba gösteriyor. Amerika'nın Sesi'ne konuşan Brooking Enstitüsü Ortadoğu uzmanlarından Kenneth Pollack, Fırat nehrinin suyunda 2025'e kadar yüzde 50 azalma beklendiğini hatırlatarak, IŞİD'in yarattığı tehlike de buna eklendiğinde, bölgede ciddi bir su krizinin çıkabileceğini belirtti. ABD ve müttefiklerinin IŞİD'i etkisiz hale getirmek için Irak ve Suriye'de başlattığı hava operasyonları ise aralıksız sürüyor. Dün de IŞİD hedeflerine 18 hava saldırısı düzenlendi. Amerikan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, geçtiğimiz aydan bu yana her iki ülkedeki IŞİD hedeflerine en az bin 700 bomba atıldı, savaş uçakları da 6 bin 600'den fazla sorti yaptı. ABD'nin, Irak'taki operasyonlarının maliyetini Bağdat hükümetinden tazmin edeceğine dair haberlerse gündeme bomba gibi düştü. Operasyonun şimdiden 260 milyon dolarlık bir fatura çıkardığı kaydedildi.

"IŞİD klor gazı kullanıyor"

Irak ordu kaynakları, geçtiğimiz ay Bağdat yakınlarında militanlarla çatışmadan dönen ve hastaneye kaldırılan 11 Iraklı poliste klor gazı zehirlenmesi bulgularına rastlandığını açıkladı. Irak Savunma Bakanlığı da, olayı doğrulayarak, IŞİD'in, Saddam döneminden kalma stoklara ulaşmış olabileceğine dair endişeleri dile getirdi. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de "İddiaları çok ciddiye alıyor ve doğruluğunu araştırıyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
IŞİD'in yeni silahı: Su
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN