New York'ta ebola paniği

Giriş Tarihi: 25.10.2014
New York'ta ebola paniği

Afrika'da ebola hastalarını tedavi eden, New York'a döndükten sonra rahatsızlanan Amerikalı doktorun ebola virüsü taşıdığı ortaya çıktı. 8 milyon kişinin yaşadığı kentte panik havası var

Ebolayla mücadele için Sınır Tanımayan Doktorlar örgütü ile birlikte bir süre Gine'de çalışan 33 yaşındaki ABD'li doktor Craig Spencer, döndükten 1 hafta sonra ateşinin yükselmesi ve kusmaya başlaması nedeniyle New York'ta karantina altına alındı. Yapılan ilk test sonuçlarıyla birlikte önceki akşam Spencer'ın ebola virüsü taşıdığı tespit edildi. Doktor Spencer özel korumaya alınırken, nişanlısı ve iki yakın arkadaşının da semptom göstermemelerine rağmen tedbir amacıyla karantina altına alındığı belirtildi.

METROYU KULLANMIŞ

Spencer'ın ebola teşhisi konulmasından kısa bir süre önce New York'taki metro hattını kullanmış olması 8 milyon kişinin yaşadığı şehirde paniğe yol açtı. Doktor Spencer'in Gine'den getirdiği ebola virüsü ile defalarca New York metrosunu kullandığı, Brooklyn'de bir kaç kez gezindiği ve birlikte yaşadığı kız arkadaşı Morgan Dixon (30) ile çarşamba gecesi Williamsburg semtinde bir Bowling salonuna gittiğinin ortaya çıkmasıyla New York'ta panik yayıldı. Birçok kişi metro, otobüs gibi toplu taşıma araçlarına binmeden önce koruma maskesi taktı. Spencer'ın Harlem semtindeki evi mühürlenirken, etrafta yaşayanlara hastalıkla ilgili broşürler dağıtıldı. New York Belediye Başkanı Bill de Blasio ise, ebolanın sadece hastaya ait kan ve diğer sıvılarla bulaştığını, aynı metroda bulunmak gibi sıradan bir kontak ile bulaşmayacağını belirterek halkı sakinliği korumaya davet etti.

BİR ÜLKEDE DAHA GÖRÜLDÜ

Hastayken şehrin kalabalık merkezlerinde bulunarak virüsü yaymış olmasından endişe edilen Craig'e Twitter'dan da tepki yağdı. Sosyal medya kullanıcıları hastalık belirtilerini göstermeye başlamasına rağmen Craig hakkında "Hastayken neden bowlinge gitti?" gibi benzer yüzlerce tepki yöneltildi. Doktor Craig Spencer'ın ABD'de ebola teşhisi konulan dördüncü kişi olduğu ifade edildi. Bu arada Dünya Sağlık Örgütü'nün "Ebola bir başka Batı Afrika ülkesine daha yayılmaz" açıklamasına rağmen, Mali'de bir vaka tespit edildi. Mali Sağlık Bakanlığı, ülkelerindeki ilk vakanın Gine'den gelen 2 yaşındaki bir kız çocuğunda görüldüğünü ve karantinaya alındığını açıkladı. Böylece Mali ebola virüsünün görüldüğü altıncı ülke oldu.

EBOLAYI YENDİ
ABD'de ilk ebola teşhisi yapılan Liberyalı Thomas Eric Duncan'un tedavisi sırasında virüs bulaşan hemşire Nina Pham, tamamen iyileşti ve taburcu edildi. Pham, ayağının tozuyla dün Beyaz Saray'ın konuğu oldu. ABD Başkanı Obama, hemşire Nina Pham'ı kabul ederek Oval Ofis'te bir süre görüştü. Obama'nın Pham'ı samimi bir şekilde kucakladığı görüldü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
New York'ta ebola paniği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN