Türkiye'nin en iyi haber sitesi

buradan geçecek

Giriş Tarihi: 26.10.2014
Peşmerge buradan geçecek

Bugün Kuzey Irak'tan yola çıkması beklenen 150 kişilik ilk birliği Silopi, Cizre, Nusaybin, Viranşehir ve Şanlıurfa'dan geçerek Suruç yoluyla 'ye gidecek

'de Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarına karşı savaşan YPG güçlerine yardım etmek üzere gönderilecek olan kuvvetlerinin intikaliyle ilgili ayrıntılar netleşmeye başladı. BBC'nin haberine göre bugün yola çıkması beklenen 150 kişilik ilk grup, Türkiye toprakları üzerinden Suriye'nin Kobani kentine geçecek. Yetkililerin yaptığı açıklamalar ve bölgeden gelen haberler, peşmergenin Silopi, Cizre, Nusaybin ve Viranşehir'den geçerek Şanlıurfa'ya ulaşacağını, oradan da Suruç yoluyla Kobani'ye geçeceğini gösteriyor. Rudaw haber ajansına konuyla ilgili bilgi veren peşmerge güçleri komutanı Ramazan Fattah, Habur Sınır Kapısı'ndan Türk topraklarına giriş yapması planlanan peşmergenin ağır silah da taşıyacağını belirtti. Fattah, "IŞİD ağır silah kullanıyor, bizim de silahlı olmamız gerekiyor" dedi.

"ZAMANI BELLİ DEĞİL"
Kuzey Irak bölgesel yönetimi meclisi, geçtiğimiz hafta peşmergenin Kobani'ye gönderilmesine ilişkin tasarıyı oy birliğiyle kabul etmişti. Peşmergenin Kobani'ye ulaşmasıyla, kentte IŞİD'e karşı savaşan YPG güçlerine ilk kez ülke dışından silahlı destek ulaştırılmış olacak. Kuzey Irak yönetimi bünyesindeki Peşmerge Bakanlığı'nın genel sekreteri Cabber Yaver ise, Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, peşmergenin Kobani'ye ne zaman intikal edeceğinin henüz duyurulmadığını belirtti. Yaver, bu konunun askeri sır olduğunu vurguladı. ABD ve müttefiklerinin Kobani'ye yönelik hava saldırılarıysa aralıksız devam ediyor. Önceki gün kentte stratejik bir konumda bulunan Tel Şeir Tepesi çevresinde çatışmalar yoğunlaştı. Türkiye ile geçiş noktası olan Mürşitpınar Sınır Kapısı'na yönelen savaş uçakları IŞİD'in buradaki mevzilerini bombaladı.

OĞLUNUN ADINI 'OBAMA' KOYDU
Kobani'de Suruç'a gelen mültecilerden Sultan Müslim adlı kadın, geçtiğimiz hafta dünyaya gelen oğlunun adını "Obama" koydu. ABD Başkanı Barack Obama'ya minnettar olduklarını belirten Müslim, "Oğlumun adını hiç değiştirmeyeceğim" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Peşmerge buradan geçecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN