Ukrayna seçimlerinde 'Batı' zaferi

Ukrayna’da oyların yüzde 29’u sayıldı, son verilere göre 6 parti barajı geçti.

Giriş Tarihi: 27.10.2014 11:01
Ukrayna seçimlerinde 'Batı' zaferi
Ukrayna'da dün yapılan erken genel seçimlerde oy sayma işlemleri devam ediyor. 35 milyonu aşkın seçmenin bulunduğu ülkede dün seçmenin yarsından fazlası sandık başına gitmişti.
Seçimde Rusya yanlısı partiler bir varlık gösteremezken, Batı yanlısı partiler büyük oranda oy aldı.

Şu ana kadar oyların yüzde 29'unun sayıldığı bildirildi. Ukrayna Merkez Seçim Komisyonu'nun açıkladığı ilk sonuçlara göre yüzde 5'lik barajı seçimlerde yarışan 29 partiden sadece 6'sı geçebildi. Sayılan oyların partilere dağılımı ise şöyle; eski Başbakan Arseniy Yatsenük partisi Halk Cephesi 21,67, Petro Poroşenko Bloğu 21,60, Özüne Yardım Partisi 10,75, Muhalefet Bloğu 9,62, Radikal Parti Oleg Lyaşka 7,53 ve eski Başbakan Yuliya Timoşenko'nun Anavatan Partisi 5,82.

Oyların sayılan kısmına göre ulusalcı Özgürlük Partisi 4,63 oranındaki oy oranı ile barajın sınırında . Ukrayna Komünist Partisi ise 3.89 oranında aldığı oy ile parlamentoya girme şansını kaybetti.

Rusya yanlılarının yoğun olarak yaşadığı Kırım ve Sivastopol'de seçimlerde sandıklar açılmadı. Ayrılıkçıların kontrolündeki; Donetsk ve Lugansk Bölgesi'nde seçimlere katılım yüzde 30'u aştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ukrayna seçimlerinde 'Batı' zaferi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN