Ukrayna'da eksik seçimler

Ukrayna halkı parlamentoyu yenilemek üzere sandık başına gitti. Seçimlere, Rusya yanlılarının elinde bulunan Donetsk ve Luhansk bölgelerinin eksikliği damga vurdu

Giriş Tarihi: 27.10.2014
Ukrayna'da eksik seçimler
Avrupa ve Rusya yanlıları arasında yaşanan çatışmalar dolayısıyla Kırım topraklarını Rusya'ya kaptıran, Luhansk ve Donetsk gibi iki önemli bölgesinin kontrolünü kaybeden Ukrayna'da halk dün sandık başına gitti. Beş ay önce devlet başkanlarını seçen Ukraynalılar dün de parlamentoda yeralacak milletvekillerini belirleyen oyları attı. Kamuoyu yoklamaları, Devlet Başkanı Poroşenko'nun partisinin birinci sırayı alacağını, fakat iktidar için koalisyon ortaklarına ihtiyaç duyacağını gösteriyor. 36 milyondan fazla seçmenin bulunduğu ülkede, karışıklıklar nedeniyle Luhansk ve Donetsk'te seçimler düzenlenemedi. Seçmenlerin yüzde 41'i oyunu kullanabildi. 450 vekilli parlamentoda, bu bölgelere ayrılan koltuklar da boş kalacak.

SATILIK OY KARMAŞASI
"Yönetimi tamamen yenileme" sloganıyla yola çıkan Poroşenko, bazı bölgelerde oyların satın alındığına dair iddialara yönelik sert açıklamalarda bulundu. "Pazar günü oy satın alan kadar oyunu satan da suçludur" diyen Poroşenko, Donetsk ve Luhansk'taki ayrılıkçı hareketlere son verme arayışlarının da süreceğini söyledi.

Kameralar karşısına Star Wars filmlerinin kötü karakteri Darth Vader kostümüyle çıkmayı adet edinen Ukrayna İnternet Partisi'nin başkanı Dimitri Hulobov, maskesini çıkarmayı reddedince oy kullanamadı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ukrayna'da eksik seçimler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN