Türkiye'nin en iyi haber sitesi

IŞİD liderinden 'Kobani'den çekilin' talimatı

Londra'da yayın yapan Reyu'l Yovm gazetesi, IŞİD lideri Ebubekir Bağdadi'nin, örgüte Beka, Arsel ve Kobani’deki güçlerin çekilmesi talimatını verdiğini iddia etti.

Giriş Tarihi: 28.10.2014 11:32 Güncelleme Tarihi: 28.10.2014 15:54
IŞİD liderinden 'Kobani'den çekilin' talimatı
Kobani'ye yönelik 40 günü aşkın süredir saldırılarını sürdüren IŞİD'in can kayıpları 500'lü rakamlara ulaşınca örgüt içinde tartışmalar başladı. Reyu'l Yovm gazetesinin Rakka'daki kaynaklarına dayandırdığı habere göre, Ebubekir Bağdadi, örgüt yöneticilerine gönderdiği mesajda, Lübnan'da çatışmaların erken başlatıldığını belirterek, sert eleştirilerde bulundu. Haberde, IŞİD'in üst düzey komutanlarının bir toplantı yaparak, Kobani'den çekilme konusunu değerlendirmeye başladığı da ifade edildi.

Gazetenin Rakka'daki kaynaklara dayandırdığı haberine göre Bağdadi, Lübnan 'daki militanlarına gönderdiği mesajda, örgütün Lübnan'daki hücrelerinin, Lübnan ordusu ile çatışmalara erken başladığını bildirdi.

Bağdadi, mesajında Lübnan'daki militanların tepkisel hareket ettiklerini belirterek Lübnan ordusunun örgütün liderlerinden İmad Ahmed Cuma'yı tesadüfen ele geçirmesine rağmen örgütün hazırlık sürecini tamamlamadan Lübnan ordusuyla çatışmaya girmesinin ise Arsel ve Beka'daki militan sayısının ve konumlarının ortaya çıkmasına neden olduğunu ifade etti.

Raka'daki kaynaklar, IŞİD'in üst düzey komutanlarının bir toplantı yaparak Kobani'den çekilme konusunu değerlendirmeye başladığını belirtti.

Bazı örgüt liderlerinin Kobani'den çekilme konusuna itiraz ettiklerinin belirtildiği haberde örgütün Irak 'taki liderlerinin ise buradan çekilmeyle ilgili kararı örgütün şura meclisine bıraktığı bildirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
IŞİD liderinden 'Kobani'den çekilin' talimatı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN