Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Evet Esad'a fayda sağlıyoruz!

"ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel, ABD'nin IŞİD'e karşı saldırılarından Beşşar Esad'ın fayda sağladığını kabul etti.

Giriş Tarihi: 30.10.2014 23:02
Evet Esad'a fayda sağlıyoruz!
Hagel, "ABD'nin Suriye'de daha agresif mi olmasının gerektiği" konusunda ise her seçeneği araştırdıklarını belirtti.

New York Times gazetesinde bugün yer alan bir haberde, Hagel'in Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice'a iki sayfalık keskin bir eleştiri yazısı göndererek, Suriye Devlet Başkanı Esad'a yönelik niyetine açıklık getirmemesi nedeniyle, yönetimin Suriye politikasının çökme tehlikesinin olduğu uyarısında bulunduğu belirtiliyor.

Hagel, Pentagon'da düzenlediği basın toplantısında bir gazetecinin, "Mevcut Suriye politikası konusunda bazı kaygılarınız olduğu açık. ABD'nin, Esad'a daha fazla baskı uygulamak için diplomatik ya da finansal anlamda daha agresif olması gerektiğini düşünüyor musunuz? ABD ılımlı muhalefeti desteklemede de askeri anlamda daha agresif olmalı mı?" şeklindeki bir soruyu yanıtlarken, farklı seçenekler üzerinde sürekli değerlendirmeler, ayarlamalar ve çalışmalar yaptıklarını, bunun karmaşık ve uzun vadeli bir mesele olduğunu kaydetti.

"HER SEÇENEĞİ ARAŞTIRIYORUZ"

Bakan Hagel, "Daha fazla agresif olmalı mıyız sorunuza dair, her seçeneği araştırıyoruz. Bu nedenle bu konuda çok sık bir araya geliyoruz ve bu konularda başa çıkmak için Ortadoğu'da etkili bir koalisyon inşa etmeye devam ediyoruz" dedi.

Bir başka gazetecinin, New York Times'ın haberini hatırlatıp "Suriye politikası konusunda çekinceleriniz var mı?" sorusunu yöneltmesi üzerine Hagel, bunun karmaşık bir durum olduğunu belirttiğini hatırlatarak, en iyi ve etkili yöntemlerin ne olması gerektiği noktasında stratejilerini düzenli olarak gözden geçirdiklerini ve duruma adapte ettiklerini kaydetti.

Pentagon'un da bu çalışmaların önemli bir ögesi olduğuna değinen Hagel, "Dolayısıyla Başkana ve Ulusal Güvenlik Konseyi'ne bu konudaki en iyi düşüncelerimizi iletmeliyiz ve bunlar dürüst, direkt olmalı" ifadesini kullandı.

"EVET ESAD'A FAYDA SAĞLADIK"

Hagel, "Suriye'de IŞİD'e yönelik hem rejimin hem de ABD ve koalisyon güçlerinin saldırıları nedeniyle Esad'ın şu anda daha iyi bir pozisyonda olup olmadığına" dair sorusu üzerine, "Evet, Esad bundan tabi ki bazı faydalar elde ediyor ancak burada, dünyanın bu kesiminde istikrar ve güvenliği sağlamak için gerekenleri yapmada etkili olduğunu düşündüğümüz uzun vadeli bir stratejiden bahsediyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Evet Esad'a fayda sağlıyoruz!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN