Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İsrail Mescid-i Aksa’yı kapattı

Giriş Tarihi: 30.10.2014 09:24 Güncelleme Tarihi: 30.10.2014 13:50
İsrail Mescid-i Aksa’yı kapattı

İsrail polisi, Batı Kudüs’te aşırı sağcı hahama yönelik silahlı saldırının ardından ikinci bir bildirime kadar Mescid-i Aksa’nın tüm Müslümanlara kapatıldığını duyurdu.

Batı Kudüs'te "aşırı sağcı" hahamın silahlı saldırı sonucu ağır yaralanmasının ardından İsrail polisi, ikinci bir bildirime kadar Mescid-i Aksa'nın tüm Müslümanlara kapatıldığını duyurdu.

Buna göre turistler ve Yahudi yerleşimciler de dahil hiç kimsenin Aksa'ya girişine izin verilmeyecek.

İsrail polisinin bu kararı, Batı Kudüs'te "aşırı sağcı" bir hahama silahlı saldırı düzenlenmesinin ardından geldi. Bazı "aşırı sağcı" Yahudi gruplar ise saldırıya misilleme olarak topluca Mescid-i Aksa'ya yürüme çağrısı yaptı.

Yaralanan aşırı sağcı olduğu ifade edilen haham Yehuda Glick

İsrail basınında çıkan haberlerde, yaralanan kişinin haham Yehuda Glick olduğu ve "aşırı sağcı" bir Yahudi örgütünün başkanlığını yaptığı ifade edilmişti.

Bu arada, İsrail polisinin, Batı Kudüs'te "aşırı sağcı" hahama yönelik silahlı saldırının ardından bir Filistinliyi öldürdüğü bildirildi.

İsrail Emniyet Müdürlüğü Sözcüsü Micky Rosenfeld, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Terörle mücadele polisi, Abu Tor'da (Doğu Kudüs) bir evi kuşattı. Kendilerine ateş açılması üzerine şüpheli vurularak öldürüldü" ifadesini kullandı.

Öldürülen Filistinlinin 32 yaşındaki Mu'taz Hijazi olduğu öne sürüldü.
KUDÜS'TE GERGİNLİK SÜRÜYOR


Kudüs'te aşırı sağcı bir hahamın silahlı saldırıda ağır yaralanmasının ve 1 Filistinlinin İsrail polisi tarafından öldürülmesinin ardından kent genelinde başlayan gerginlik sürüyor.

Kent üzerinde polis helikopterlerinin sesi sürekli duyulurken, sıkı kontroller nedeniyle şehir içindeki trafikte yoğunluk yaşanıyor ve araçlar güçlükle ilerliyor.


Mescid-i Aksa'ya girişleri 1967 yılından bu yana ilk kez tamamen kapatan İsrail polisinin kontrolleri nedeniyle Eski Şehir'de ve çevresinde günlük yaşam da doğal seyrini kaybetmiş durumda.Öte yandan hahamın sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu belirtiliyor.

İsrail polisi sabaha karşı Silvan Mahallesi'nde bir eve düzenlediği baskında bir Filistinliyi öldürmüştü.Emniyet Müdürlüğü Sözcüsü Micky Rosenfelt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Mescidi Aksa şuan itibarıyla tüm ziyaretçilere ikinci bir emre kadar süresiz kapatıldı" ifadelerini kullanmıştı.

İsrail Başbakanı Netanyahu geçen hafta bir Filistinlinin aracıyla tramvay durağına girmesinin ardından Kudüs içinde polis sayısını ve kontrol noktalarını artırma kararı almıştı.

BİR FİLİSTİNLİ ÖLDÜRÜLDÜ


İsrail Emniyet Müdürlüğü Sözcüsü Micky Rosenfeld, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Terörle mücadele polisi, Abu Tor'da (Doğu Kudüs) bir evi kuşattı. Kendilerine ateş açılması üzerine şüpheli vurularak öldürüldü" ifadesini kullandı.

Öldürülen Filistinlinin 32 yaşındaki Mu'taz Hijazi olduğu öne sürüldü.

Aşırı sağcı bir hahama dün akşam saatlerinde Batı Kudüs'te silahlı saldırı düzenlenmişti.

İsrail basını, vurulan kişinin haham Yehuda Glick olduğunu ve "aşırı sağcı" bir Yahudi örgütünün başkanlığını yaptığını yazmıştı.

Öte yandan İsrail, "ikinci bir bildirime kadar Mescid-i Aksa'nın tüm Müslümanlara kapatıldığını" açıklamıştı.

Buna göre turistler ve Yahudi yerleşimciler de dahil hiç kimsenin Aksa'ya girişine izin verilmiyor.

1967'DEN BU YANA İLK DEFA

Mescid-i Aksa'nın yönetimini üstlenen İslami Vakıflar Dairesi Müdürü Azzam el-Hatib, Mescid-i Aksa'nın 1967'den bu yana ilk defa tamamen kapatıldığını belirtti.

Hatib, "İsrail yönetimi sabah saatlerinden itibaren Mescid-i Aksa'yı tamamen kapattı.1967 yılından bu yana Aksa hiçbir zaman bu şekilde kapatılmamıştı. Aksa'nın kapılarının Müslümalara tekrar açılması için temaslarda bulunuyoruz" dedi.

Mescid-i Aksa Müdürü Ömer el-Kisvani ise AA muhabirine telefonda yaptığı açıklamada, İsrail'in kapatma kararına rağmen Aksa'ya geldiğini belirterek şunları söyledi:

"Sabah Mescid-i Aksa'ya geldiğimde heryer İsrail güçleri tarafından çevrelenmişti. Namaz kılmak isteyenlerin Aksa'ya girmelerine izin verilmedi. Görevim nedeniyle içeri girebildim. Sabah ezanı vaktinde okundu ancak belki polis cemaatin girişine izin verir diye 10 dakika bekledik. Polislerin Müslümanların girişine izin vermemesi üzerine 7 güvenlik görevlisine imamlık yaparak namazı kıldırdım. Kapılarda bekleyen cemaatin de namazını eda edebilmesi için hoparlörleri açtık. Aksa'ya girmelerine izin verilmeyen Müslümanlar sabah namazını caddelerde kıldı."

"1967'den bu yana ilk defa gerçekleşen bu uygulamanın tehlikeli olduğunu" vurgulayan Kisvani, "İsrail polisi sükunet istiyorsa, Yahudi yerleşimcilerin ihlallerini engellemeli. Aksa'yı kapatmak çözüm değil" şeklinde konuştu.

Aşırı sağcı bir hahama dün akşam saatlerinde Batı Kudüs'te silahlı saldırı düzenlenmişti.

İsrail basını, vurulan kişinin haham Yehuda Glick olduğunu ve "aşırı sağcı" bir Yahudi örgütünün başkanlığını yaptığını yazmıştı.

Öte yandan İsrail, "ikinci bir bildirime kadar Mescid-i Aksa'nın tüm Müslümanlara kapatıldığını" açıklamıştı. Buna göre turistler ve Yahudi yerleşimciler de dahil hiç kimsenin Aksa'ya girişine izin verilmiyor.

FİLİSTİN: "İSRAİL YÖNETİMİ TEHLİKELİ GERİLİMİN ASIL SORUMLUSUDUR"


Filistin yönetiminden yapılan yazılı açıklamada, "İsrail yönetimi işgal edilmiş Kudüs şehrinde, Mescid-i Aksa'nın kapatılmasına sebep olan tehlikeli gerilimin asıl sorumlusudur" denildi.

İsrail'in "Aksa'nın kapatılması" yönünde aldığı kararın "açık bir meydan okuma ve tehlikeli bir uygulama" olarak nitelendiği açıklamada, söz konusu uygulamanın gerilimi daha da tırmandıracağı ve istikrarsızlığa yol açacağı kaydedildi.

"Filistin devleti, tekrarlanan bu saldırıları durdurmak amacıyla İsrail'in hesap vermesi için gereken tüm kanuni önlemleri alacak" denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"İsrail'in saldırılarının devam etmesi, gerilimi tırmandırması Filistin halkına, kutsal değerlerine, Arap ve İslam ümmetine açılmış bir savaştır."

Açıklamada, uluslararası topluma İsrail'in Filistinlilere yönelik saldırılarının durdurulması çağrısında bulunuldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrail Mescid-i Aksa’yı kapattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN