Kuzey Kore BM'yi şaşırttı

Giriş Tarihi: 30.10.2014
Kuzey Kore BM'yi şaşırttı

Kuzey Koreli diplomatlar 10 yıl sonra ilk kez ülkelerindeki insan hakları ihlallerini araştıran bir BM raportörü ile görüştü. BM temsilcisi, "Kuzey Kore 10 yıldır yapmadığını 3 ayda yaptı" ded

Dünyanın en kapalı toplumu olarak kabul edilen ve nükleer silahlara sahip olduğu tahmin edilen Kuzey Kore, son zamanlardaki diplomasi adımlarıyla Batı'yı şaşırtmaya başladı. Birleşmiş Milletler'in (BM) Kuzey Kore'deki İnsan Hakları İhlallerini Araştıran Özel Raportörü Marzuki Darusman, son gelişmeleri "Kuzey Kore insan hakları konusunda, 10 yılda yapmadığını son 3 ay içinde yaptı. Ancak kabuklarını kırıp uluslararası alanda işbirlikleri yapmaları için daha çok işleri var" dedi. Darusman ile Kuzey Koreli 4 diplomat pazartesi günü New York'ta bir toplantı gerçekleştirdi. Söz konusu görüşme Kuzey Kore'nin 10 yıldır herhangi bir BM raportörü ile yaptığı ilk resmi toplantı oldu. Darusman, diplomatların kendisini ilk kez Kuzey Kore'ye davet ettiklerini söyledi. Ancak ziyaretin Kuzey Kore'nin, Uluslararası Ceza Mahkmesi'ne (UCC) gönderilmesini öngören taslağın durdurulması halinde gerçekleşeceği kaydedildi. Daha önceki raporlarında Kuzey Kore'yi "insanlığa karşı suç işlemekle" itham eden Darusman, UCC talebini Avrupa Birliği ve Japonya'ya ileteceğini söyledi. Avrupa Birliği ve Japonya tarafından hazırlanan ve Genel Kurul'da gelecek ay oylanacak taslak, doğrudan Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'u hedef almıyor.

KİM'İ KORUMAK İÇİN

Ancak ABD basınına göre Kuzey Kore'nin Batı'ya yönelik attığı diplomatik adımların arkasında Kim Jong-un'un adının UCC'de geçmesini engellemek var. BM Genel Kurulu'nda Çin'in böyle bir taslağı veto edeceğine dolayısıyla UCC'de herhangi bir dava açılmayacağına dikkat çekenlere göre ise Kim, gerçekten Batı ile daha yakın ilişkiler kurmak istiyor. Buna örnek olarak Kim yönetiminin ülkelerinde kaybolan Japonlar için Tokyo ile işbirliğini kabul etmesi ve Güney Kore ile diplomatik görüşmelere yeniden başlanması gösteriliyor.

'AKILLI TELEFONLARI HACKLEDİLER'
Güney Kore yönetimi, ülkede 20 binden fazla akıllı telefonu hedef alan siber saldırı düzenlendiğini belirtti. Yüklenen oyunlar üzerinden yayılan saldırıların arkasında Kuzey Kore'nin olduğu ileri sürüldü. Kuzey Kore'deki hacker gruplar, Güney'in teknolojik kapasitesini ölçmek amacıyla zaman zaman böyle saldırılar yapıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kuzey Kore BM'yi şaşırttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN