Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İsrail'in Mescid-i Aksa yasağını 'savaş' resti bitirdi

İsrail, haham Glick'e düzenlenen saldırı bahanesiyle Mescid-i Aksa'ya girişleri 1967'den beri ilk kez yasakladı. Filistinliler kararı 'savaş ilanı' olarak yorumladı. Ardından İsrail yasağı kaldırdığını duyurdu

Giriş Tarihi: 31.10.2014
İsrail'in Mescid-i Aksa yasağını 'savaş' resti bitirdi
İsrail polisi, provokatif eylemleriyle dikkat çeken aşırı sağcı haham Yehuda Glick'e önceki gece Kudüs'te düzenlenen saldırının faili olarak gösterdiği Filistinli Mutez Hicazi'yi dün öldürdü. Glick saldırıdan yaralı olarak kurtulmasına rağmen, Hicazi'nin hiçbir soruşturma ve yargılama yapılmadan öldürülmesi büyük öfkeye neden oldu. Gerginliğin büyümesi üzerine, İsrail yönetimi daha da tartışmalı bir karar alarak, Mescid-i Aksa'nın kapılarını kapattı. 1967'den beri kenti işgal altında tutan İsrail, ilk kez böyle bir karara imza attı. Özellikle Mescid-i Aksa'nın işgal edilmesi yönündeki çağrılarıyla tanınan Yehuda Glick, Filistinlilerin Kudüs'ten tamamen atılmasını savunan bir isim. Kentteki Müslümanlarla aşırı sağcı Yahudiler arasındaki çatışmaları da Glick'in yönlendirdiği iddia ediliyor.

"BU SAVAŞ İLANIDIR"
Mescid-i Aksa'nın kapatılması, Filistin yönetiminin büyük tepkisine neden oldu. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, bunu "Filistin halkına yönelik bir savaş ilanı" olarak değerlendirdi.

İSRAİL:YASAK KALKTI
Hamas ve Fetih üyeleri, Filistinliler'i cuma namazı için Mescid-i Aksa'da toplanmaya çağırdı. Gün boyunca gelen tepkilerin ardından İsrail Emniyet Müdürlüğü Sözcüsü Micky Rosenfelt, akşam saatlerinde bir açıklama yaparak, "Süleyman Mabedi'nin (Mescid-i Aksa) yeniden açılmasına karar verildi" dedi. Yasağın 50 yaş altı Filistinliler için devam edeceği belirtildi.

EL HALİL KORKUSU
İsrail'in aldığı karar, akıllara 1994'te El Halil'de yaşananları getirdi. O zaman da kentte yaşanan gerginlikleri bahane eden İsrail, İbrahim Camii'ni uzun süre kapatmış, ardından ikiye bölerek bir kısmını Yahudilerin ibadetine ve kullanımına tahsis etmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrail'in Mescid-i Aksa yasağını 'savaş' resti bitirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN