Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Okyanusta yakın takip

Giriş Tarihi: 31.10.2014 16:20
Okyanusta yakın takip

Avustralya'da sörfçünün peşindeki köpekbalığı tesadüfen kadraja girdi. Çekilen kareler bir film yapımcısı tarafından Facebook'ta paylaşılınca fotoğrafçı beklemediği bir şöhrete kavuştu.

Yer Batı Avustralya. Bir köpekbalığı sörfçü Andrew Johnston'ı Esperance kıyılarında takip ediyor. Frits De Bruyn elinde fotoğraf makinesiyle okyanusa bakarken köpekbalığını fark ediyor ve deklanşöre peşpeşe basıyor.

De Bruyn 21 Eylül'de çektiği fotoğrafları Facebook hesabında 6 Ekim tarihinde paylaşıyor ve sıradışı kareler yalnızca takipçileri tarafından görülüyor.

Fotoğrafçının aklına iki kareyi bir film yapımcısına göndermek geliyor ve fotoğraflar 30 Ekim tarihinde Batı Avustralya'da yaşayan yapımcıya ulaşıyor.

Yapımcının Facebook sayfasında sörfçünün peşindeki köpekbalığını paylaşmasıyla De Bruyn bir anda beklemediği bir ilgiye kavuştu. Ülkesinden bir televizyon kanalı fotoğrafçıyla beş dakikalık bir röportaj yaptı. Röportaj için sıraya girenler yalnızca televizyonlar değildi, Bruyn üç gazeteye daha fotoğrafların hikayesini aktardı.

Johnston: Sakin kalmam gerekiyordu

Sörfçü Andrew Johnston ise Bruyn'un çektiği fotoğrafları gördükten sonra yaşadıklarını ABC kanalına anlattı:

"O anda büyük bir köpekbalığı olduğunu düşünmemiştim, arkama geçtiğinde görüş alanımdan kaybolmuştu. Düşündüğümden daha ciddi bir durumdu ve şanslıydım. Çünkü böyle bir hayvana bu kadar yaklaşmak mümkün değil."

Neden köpekbalığından hızla uzaklaşmadığı sorusunu ise Johnston "Gördüğümde farklı yöne gidiyordum ve sakin kalmam gerekiyordu. Yönümü değiştirip uzaklaştım, bir dalga geldi ve kurtuldum. Çok korktum ancak elbette sörf yapmayı bırakmayacağım" sözleriyle yanıtladı.

Johnston'a göre sörfçü olmanın risklerinden biri köpekbalığıyla karşılaşmak: "Canlılardan kaçamazsın, zamanın gelince nasıl olsa öleceksin. Ben canlıları kabul ediyorum ve okyanuslar onların evi."

Batı Avustralya sık sık köpekbalığı saldırılarının gerçekleştiği yerlerden biri. Sörfçü Sean Pollard, fotoğrafların çekildiği günden 11 gün sonra büyük bir beyaz köpekbalığının hedefi olmuştu. Wylies Körfezi'nde eli ve kolu ısırılan Pollard, yaralı olarak karaya çıkmayı başarmıştı.

Kaynak: Al Jazeera

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Okyanusta yakın takip
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN