Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kritik IŞİD toplantısı

ABD Dışişleri Bakanlığı'nda IŞİD'e karşı küresel koalisyondaki ülkelerin büyükelçileriyle toplantı yapıldı. Toplantıya, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç'ta katıldı.

Giriş Tarihi: 4.11.2014 09:24
Kritik IŞİD toplantısı
ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Vekili Wendy Sherman, IŞİD'e karşı mücadele için kurulan küresel koalisyondaki ülkelerin Washington büyükelçilerini ABD Dışişleri Bakanlığı'nda ağırladı.

Toplantıya, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç'ın da aralarında olduğu 35'i aşkın ülkeden büyükelçi katıldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Bu genel toplantı, koalisyon ortakları için, koalisyondaki paylaşılmış çabalarımızı yeniden teyit etme, katkılarımızı koalisyon çabalarına entegre edebilmemizin yollarını tartışma ve ortak operasyonlarımızı hızlandırma ya da artırmanın yollarını gözden geçirme imkanı sağladı" ifadesi kullanıldı.

ABD Başkanı'nın IŞİD'e karşı küresel koalisyon için özel temsilcisi John Allen ve diğer üst düzey Amerikalı yetkililerin toplantıda, ''bölgesel askeri ortakların desteklenmesi, yabancı savaşçı akışının durdurulması, IŞİD'in fon kaynaklarına erişiminin kesilmesi, acil insani ihtiyaçların karşılanması ve IŞİD'in propagandasına karşı konulması'' gibi 5 alanda sağlanan ilerlemeler hakkında bilgi verdiği belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Dışişleri Bakanı Kerry'nin söylediği gibi, dünyadaki her bir ülkenin IŞİD'i bertaraf etmede oynayacağı bir rol var. Partner büyükelçilerle yapılan bugünkü toplantı, küresel camianın IŞİD'i zayıflatma ve bertaraf etmede ne kadar güçlü biçimde birleşmiş olduğunu ve çabalarını koordine etmeye devam etme kararlılığımızı ortaya koyuyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kritik IŞİD toplantısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN