Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Muhalifler: ABD'den dolayı kaybediyoruz

IŞİD ve Esad'a karşı desteklediği ılımlı muhalifler El Nusra Cephesi karşısında ağır bir darbe aldı. Bazı muhaliflerin taraf değiştirdiği ileri sürüldü. Muhalifler ABD'yi suçluyor

Giriş Tarihi: 4.11.2014
Muhalifler: ABD'den dolayı kaybediyoruz
Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ve Suriye lideri Beşar Esad'a karşı mücadele kapsamında ABD'nin desteklemeyi planladığı ılımlı muhalifler ağır bir darbe aldı. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin (SNHR) verdiği bilgilere göre muhalif gruplar, El Kaide bağlantılı El Nusra Cephesi tarafından bozguna uğratıldı. El Nusra Cephesi'nin hafta sonundan itibaren Suriye'nin Idlib kentinin kuzeyinde bulunan Babül Hava bölgesine saldırdığı belirtildi. El Nusra militanlarının şimdiye kadar Babül Hava'nın 6 kilometre uzaklığındaki Sarmada kasabasını ele geçirdiği öğrenildi. Türkiye sınırında olan Babül Hava'nın ılımlı muhaliflere ulaştırılan yardımlar noktasında stratejik bir önemi var. SNHR, bölgede çatışmaların hala devam ettiğini ve Babül Hava'nın ılımlı muhaliflerin elinde olduğunu bildirdi. Bazı haber kaynaklarına göre ise El Nusra, Idlib'deki saldırı sırasında Suriye Devrimci Cephesi ve Azim Hareketi isimli iki ılımlı muhalif grubu bozguna uğrattı. Hatta El Nusra militanlarının muhaliflerin elindeki ABD yapımı tanksavar ve diğer ağır silahları ele geçirdiği ileri sürüldü. Bazı ılımlı muhaliflerin de silahlarıyla birlikte El Nusra Cephesi'ne katıldığı kaydedildi. ABD'nin birkaç aydır bölgedeki ılımlı muhaliflere "GRAD" ve "taw" isimli tanksavarları verdiği biliniyordu.

"SUÇLU ABD"
İngiliz Guardian gazetesine konuşan ılımlı muhalifler de yaşananlardan ABD'yi sorumlu tuttu. Suriye Devrimci Cephesi sözcüsü "ABD'nin IŞİD'e yönelik hava saldırıları Beşar Esad rejiminin elini güçlendirdi. Suriye hava kuvvetleri özellikle Halep'teki saldırılarına devam ediyor. Amerikalıların bize yardım edeceğini düşünmüştük. Ama Amerika bizi yüzüstü bıraktı" dedi.

ESADÇILAR, ÖSO'NUN İÇİNE SIZMIŞ
Suriye'de, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) içerisine sızıp sivillere yönelik çok sayıda bombalı saldırı, tecavüz ve gasp olayına imza atan ve Esad rejimiyle bağlantılı olduğu iddia edilen bir çete tespit edildi. ÖSO bünyesinde faaliyet yürüten Ebu'z-Zuhur Devrimcileri Cephesi tarafından deşifre edilen çetenin Türkiye- Suriye sınırındaki Babu'l-Hava ile Babu's Selam sınır kapılarında bomba yüklü araçla düzenlenen iki ayrı saldırının faili olduğu ortaya çıktı. Suriye'nin Kobani kentindeki çatışmalar dünden itibaren Tel Şeir ile doğu bölgesinde şiddetlendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Muhalifler: ABD'den dolayı kaybediyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN