Ebola ABD'lilerin rüyalarına girdi

Harvard Üniversitesi anketine katılan Amerikalılar'ın yarısından fazlası, önümüzdeki 12 ay içinde ülkelerinde büyük bir ebola salgını çıkacağını düşünüyor

Giriş Tarihi: 5.11.2014
Ebola ABD'lilerin rüyalarına girdi
ABD'nin Dallas eyaletindeki bir hastanede ebola nedeniyle ölen Liberyalı bir hastanın tedavisine katılan iki hemşireye virüsü bulaşması ülkede 'ebola' korkusunun tırmanmasına yol açtı. Hemşirelerden biri Maryland'deki Ulusal Sağlık Enstitüsü'ne nakledildi. Diğer hemşire ise Georgia eyaletindeki bir başka özel merkeze nakledildi. Doktor Anthony Fauci, "Hastaneden sağlığına kavuşmuş olarak çıkması için elimizden geleni yapıyoruz" dedi. Ebola virüsü bulaşan hemşirelerden birinin bulunduğu uçak temizlendi, dezenfekte edildi. Ayrıca Texas ve Ohio'da bazı öğrencilerin bu hemşireyle aynı uçağı paylaşması nedeniyle okullar tatil edildi. Ancak ebola virüsünün sadece vücut sıvısıyla bulaştığının altını çizen uzmanlar, bu uygulamaları gereksiz buluyor. Ülkenin en iyi doktorları halka güvence vermeye çalışsa da, Harvard Üniversitesi'nin yaptığı bir araştırmaya göre Amerikalılar'ın yüzde 80'i ebolanın hapşırmak ve öksürmek dahil birçok yolla bulaşabileceğine inanıyor. Ankete katılanların yarısından fazlası, önümüzdeki 12 ay içinde Amerika'da büyük bir ebola salgını çıkacağını düşünüyor. Öte yandan hemşireler ve doktorların yorumları da kaygı yaratıyor. Sağlık sendikaları, sağlık görevlilerinin ebola hastalarını tedavi edecek eğitime ve kendilerini virüsten koruyacak teknik donanıma sahip olmadıklarını söylüyor. Birçok Amerikalı, Batı Afrika ülkelerindeki ebola salgını kontrol altına alınıncaya kadar bu ülkelere seyahat yasağı getirilmesini istiyor. Ancak Hastalık Kontrol Merkezleri Direktörü Doktor Thomas Frieden, "Bu ülkelere ziyareti tamamen önlemek mümkün değil. Seyahat yasağı uygulanırsa, Amerika'dan ayrılırken ve geri geldiklerinde yolcuların ateşini ölçmemiz veya karantinaya almamız mümkün olmaz" diye konuştu.

TEDAVİDE DEVRİM NİTELİĞİNDE GELİŞME
ABD'deki Kuzey Carolina Üniversitesi'ndeki bilim insanları, ebolaya yakalanabilen ve insanlar gibi virüse tepkiler gösteren bir fare geliştirdi. Ebola ilaçlarının deneylerinde kullanılacak fare için 8 ayrı tür birleştirildi. Araştırmayı yöneten profesörlerden Ralph Baric, "Ebola belirtilerini gösteren bir hayvan modeli olmaksızın hastalık için tedavi bulamazsınız" diyerek araştırmanın önemini vurguladı. Araştırmada farelerin ebolaya karşı bağışıklık kazanıp kazanmadığı da incelenecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ebola ABD'lilerin rüyalarına girdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN