Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Facebook ve Twitter'a şok terör suçlaması

İngiliz Dijital İletişim ve İstihbarat Kurumu Başkanı Robert Hannigan, Facebook ve Twitter'ın teröristlerin bilgilerini paylaşmaya yanaşmadığını açıkladı. Hannigan, sosyal paylaşım sitelerine yaptırım istedi

Giriş Tarihi: 5.11.2014
Facebook ve Twitter'a şok terör suçlaması
Ortadoğu merkezli terör örgütlerinin özellikle sosyal medya ve paylaşım siteleri üzerinden örgütlendikleri tartışmaları yoğunlaşırken, Facebook ve Twitter'a İngiltere'den şok bir suçlama geldi. İngiliz Dijital İletişim ve İstihbarat Kurumu (GCHQ) Başkanı Robert Hannigan, sosyal paylaşım sitelerinin, "özel hayatı koruma" adına teröristlerin bilgilerini istihbarat birimleriyle paylaşmaktan kaçındıklarını belirtti. Financial Times gazetesinde dün konuyla ilgili bir makalesi yayımlanan Robert Hannigan, teröristlerin özellikle sosyal medyayı tercih ettikleri bilinmesine rağmen, yetkililerin önlem almamakta direndiklerini ifade etti. "Özellikle Twitter ve Facebook teröristlerin kumanda ve kontrol merkezi haline geldi" yorumunda bulunan Hannigan, söz konusu şirketlerin bu "rahatsız edici gerçek" ile yüzleşmelerinin zamanının geldiğini yazdı.

'MUTLAK HAK' DEĞİL
Makalesinde, özel hayatın "mutlak hak" olmadığının da altını çizen Robert Hannigan, İngiltere'de üzerinde çalıştığı yeni yasanın, teröristleri takip ve izleme yetkisini istihbarat birimlerine vermesi gerektiğinin de altını çizdi. Kuzey İrlanda ile barış sürecindeki aktif rolüyle tanınan ve istihbarat başkanlığı görevine de geçtiğimiz hafta başlayan Robert Hannigan'ın sosyal medyayla ilgili yorumları ciddi eleştiriler de aldı. Uluslararası Mahremiyet Kurumu'ndan yapılan açıklamada, "Hanning sosyal medyayı kınamak yerine, Edward Snowden'ın sızdırdığı belgelerin ardından çıkan tartışmalara bakmalı" denildi.

SOSYAL MEDYADAN ÖRGÜT PROPAGANDASI
IŞİD başta olmak üzere, Ortadoğu'daki silahlı örgütlerin sosyal medya üzerinden yaptıkları tanıtım ve reklam kampanyaları, örgütlere katılımın artmasında birinci derecede etkin rol oynuyor. Özellikle IŞİD, sosyal medyayı başarılı şekilde kullanmasıyla biliniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Facebook ve Twitter'a şok terör suçlaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN