İsrail'den Mescid-i Aksa'ya çirkin saldırı

Giriş Tarihi: 5.11.2014 10:05 Güncelleme Tarihi: 5.11.2014 14:48
İsrail'den Mescid-i Aksa'ya çirkin saldırı

Bir süredir Mescid-i Aksa'daki uygulamalarıyla Filistinlileri isyan ettiren İsrail askerlerinden İslam dünyasını ayağa kaldıracak saldırı...

İsrail güvenlik güçlerinin, sabah saatlerinde yaklaşık 100 Yahudi'yi Aksa'nın ağlama duvarına bakan Megaribe kapısından içeriye almasına tepki gösteren Filistinliler ile İsrail askerleri arasında çatışma çıktı. Mescid-i Aksa'nın içerisine giren 100 kadar İsrail askeri cami avlusunu savaş alanına çevirdi.

KUR'AN-I KERİMLERİ YERE ATTILAR

İsrail askerlerinin, Filistinlilerin üzerine plastik mermi, ses ve gaz bombalarıyla müdahelesi üzerine 27 kişi yaralandı. Bu sırada Aksa içinde bulunan Kıble Camisi'ne sığınan Müslümanları kovalayan İsrail askerleri, Kıble Camisini içerisinde postallarıyla gezerek, göstericileri tartakladı, bu esnada cami içerisindeki Kur'an-ı Kerimlerin etrafa saçıldığı görüldü. Olayın ardından İsrail yönetimi Aksa'ya giriş çıkışları saat 08.00 ila 10.00 arasında kapattı.

PLASTİK MERMİLİ MÜDAHALE

Öte yandan, içeride bunlar yaşanırken, Aksa'nın dışında da gerginlik sürdü. Hıtta kapısının önünde toplanan Filistinliler İsrail askerlerini protesto etti. Bunun üzerine göstericilere müdahale eden İsrail askerleri, bir kez daha göstericilere plastik mermi ve ses bombasıyla saldırdı. Saldırı esnasında olay yerinde bulunan ve plastik mermilerden korunmaya çalışan AA muhabirleri de zor anlar yaşadı. Muhabirlerden Turgut Alp Boyraz, hafif şekilde yaralanırken, fotoğraf makinesi de zarar gördü. Muhabirlerden Yusuf Hatip ve Salih Zeki Fazlıoğlu da arbede esnasında polis tarafından darp edildi. TRT Türk kameramanı Hamza Naci'nin de kamerasına plastik mermi isabet etti.

İsrail Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü Micky Rosenfeld, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çıkan olaylarda herhangi bir gözaltı ve tutuklamanın olmadığını ve saat 10.00 itibariyle Aksa'nın kapılarının tekrar ziyaretçilere açıldığını söyledi.

MİHRABI POSTALLARIYLA ÇİĞNEDİLER

İsrail askerlerinin 1967'den beri ilk kez Mescid-i Aksa külliyesinin ana mihrabının bulunduğu kubbenin altına kadar girerek mihrabı postallarıyla çiğnediği bildirildi. Mescid-i Aksa'nın yönetimini üstlenen İslami Vakıflar Dairesi Müdürü Azzam el-Hatib, AA muhabirine yaptığı açıklamada "Yaklaşık 300 İsrail askeri Mescid-i Aksa'yı bastı. Askerlerin bir kısmı Kıble Mescidi'nin içinde mihrab ve minberin yer aldığı bölgeye postallarıyla girdi" dedi.

İsrail askerlerinin 1967'den beri ilk kez mescidin içine postallarıyla girdiğini kaydeden Hatib, "Bu çok tehlikeli bir adım. Daha önce olmamıştı. Kabul edilemez bir durum. İsrail bunun sonuçlarına katlanacaktır" diye konuştu.

ÇİRKİN SALDIRIDAN GÖRÜNTÜLER İÇİN TIKLAYIN!

SİLAH SESLERİ YÜKSELİYOR

MÜSLÜMANLARIN İLK KIBLESİ

Cuma namazlarında imam, Mescid-i Aksa külliyesinin kıble tarafında yer aldığı için Kıble Mescidi olarak tanımlanan bölümdeki mihrabı kullanıyor ve cemaat oradaki kubbenin altından itibaren saf tutuyor.

Mihrabın hemen bitişiğinde yer alan Selahaddin Eyyubi'den kalma minber, 1969 yılında radikal Yahudiler tarafından yakılmış, 38 yıl aradan sonra minberin bir benzeri Türk kündekari ustaları tarafından tekrar yapılarak 2007'de yerine konulmuştu.

Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa, Müslümanların ilk kıblesi özelliğini taşıyor. Yahudiler, içinde Kıble Mescidi ile Kubbetu's-Sahra Camisi'nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun bulunduğu Mescid-i Aksa Külliyesi altında, Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğu inancıyla bu alanda kazı çalışmaları yapıyor.

PARALEL MEDYA İŞGALİ "İDDİA" DİYEREK DUYURDU!

Öte yandan Paralel medya ise İsrail askerlerinin Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa'nın içine girip Kuran'ı Kerimleri yere atıp mihrabı postallarla çiğnediği görüntüleri "iddia" ve "gerginlik" olarak duyurdu.

Paralel yapının haber sitesi samanyoluhaber.com tüm dünyada flaş olarak duyurulan İsrail askerlerinin Mescid'i Aksa'yı işgal etmesini rakiplerinden saatler sonra "iddia" olarak yayınladı.

Aynı site İsrail askerleri tarafından işgal edilmesini de "gerginlik" olarak yorumladı.

YILDIRIM: "GÖZ YUMANLAR DA SUÇA ORTAK"

İHH Başkanı Bülent Yıldırım, İHH merkezinde, Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallerle ilgili açıklama yaptı. Yıldırım konuşmasında, "Mescid-i Aksa'ya yapılan saldırıların tek sorumlusu İsrail değil, İsrail'e göz yuman ülkeler de bu suça ortaktır. İsrail'in Türkiye'ye konsolos göndermesi, doğru değil. Bizim kutsalımıza el uzatıyorlar, Kuran'ımızı yerlere fırlatıyorlar ve ellerini kollarını sallayarak bu ülkeye girip çıkıyorlar " dedi.

"Kuran'a yapılan bu hakaret ne Tevrat'a ne de İncil'e yapılır"


Yıldırım şöyle devam etti: "Türkiye'nin bir an önce devreye girerek, Siyonizmin dünyaya bela olduğunu BM'ye anlatması gerekiyor. İslam dünyası, neden biraraya gelmiyorsunuz? Kuran'ı Kerim'in ayaklar altına alınması, zannetmeyin ki bilinçsizce yapılıyor. İsrail, tüm bunları bilinçli olarak yapıyor. Vallahi, billahi, Kuran'a yapılan bu hakaret, ne İncil'e ne de Tevrat'a yapılır. Buna izin vermezler."

"O doğalgaz paranız başınıza çalınsın"


"Bunlar Müslümanlara diyor ki siz kölesiniz, sizin sesiniz çıkmaz. Ama bu oyun bozulacak, stratejik ittifak var. İsrail, Türkiye'siz yapamaz. İsrail, Türkiye'yi kaybedecek. İsrail diyor ya, Türkiye üzerinden doğalgaz çıkaracağız, o doğalgaz parası sizin başınıza çalınsın."

"Siz haklısınız ama karşınızdaki İsrail"


Bir Avrupa Parlementosu heyetinin kendilerine verdiği cevabı aktaran Yıldırım şunları söyledi: "Mescid-i Aksa saldırı altındayken sessiz kalmamız imkansız. UCM'nin yarın resmi olarak açıklayacağı rapor çok önemli. Uluslararası Ceza Mahkemesi, İsrail'in son Gazze katliamında savaş suçu işlediğini tespit etti. Mavi Marmara saldırısından sonra Avrupa Parlamentosu'ndan bir heyet bizi ziyaret etti ve bize dedi ki; Siz haklısınız, ancak karşınızdaki İsrail"

"İsrail, Mavi Marmara'da yolcuların sivil olduğunu bildiği halde saldırıyı gerçekleştirdi. Gazze özgürlük filosunda yer alan tüm katılımcılar, İHH ve mensupları olmak üzere, sivildirler ve İsrail bunu kasıtlı olarak yapmıştır. UCM, savcılık bu tespitleri sıralarken, İsrail'in meşru müdafaa tezlerini değer bulmamıştır. UCM, Mavi Marmara'da en az 5 kişinin, bitişik atış mesafesinden vurulduğunu tespit etti. Yani İsrail, savaş suçu işlemiştir. UCM, tüm bunları kabul ediyor, ama bu savaşta sadece 10 kişi ölmüş, 56 kişi ağır yaralanmış, sayıda çok fazla olmadığı için bu benim alanım değil diyor. UCM'nin bu davaya bakması için 100 kişi ölmesi gerekiyormuş."

"UCM diyor ki, biz Türkiye'den Mavi Marmara'ya ilişkin belge istedik ancak gönderilmedi. Sayın Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın hassasiyetine rağmen bu belgeyi göndermeyenler kimler?"

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrail'den Mescid-i Aksa'ya çirkin saldırı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN