Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Arabi AB'den destek istedi

Arap Birliği Başkanı Arabi, AB ülkelerini Filistin Devleti'ni tanımaya çağırdı

Giriş Tarihi: 6.11.2014 17:07
Arabi AB'den destek istedi
Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi, Avrupa Birliği (AB) ülkelerine Filistin'in devlet statüsünde tanınması çağrısında bulundu.

Kahire'deki Arap Birliği merkezinde Avrupa ülkelerinin başkentteki büyükelçileriyle görüşmesinin ardından basın mensuplarına konuşan Arabi, AB ülkelerini Filistin Devletini tanımaya ve Filistin'deki işgalin sonlandırılması için bu ülkenin hazırladığı karar taslağını Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) sunulması halinde desteklemeye çağırdı.

İsrail işgalinin sonlandırılması ve bunun için bir takvim belirlenmesi konusunda çalışılması gerektiğini kaydeden Arabi, "AB ülkeleri işgalin sonlandırılmasını kabul ediyor ancak pratikte hiçbir şey yok. Şimdi işgali sonlandırmanın zamanıdır. Filistin halkı şimdi en ağır acılara maruz kaldı" dedi.

Arabi, İsrail'in Kudüs'teki kabul edilemez ihlalleri ve provokasyonları ile Mescid-i Aksa'ya yönelik tehditlerinin artışa geçtiğini ifade etti.

İsveç 30 Ekim'de aldığı kararla dünyada Filistin'i resmi olarak tanıyan 135'inci ülke olarak kayıtlara geçen, Avrupa'da ise Filistin'i tanıyan ilk ülke olma unvanını da aldı. Avrupa'da daha önce de İngiltere parlamentosu Filistin'i tanıma kararı almış, ancak karar İngiltere yasalarına göre bir yabancı ülkeyi ancak hükümetlerin tanımasına izin verdiği için, alınan karar pratikte bir değişiklik getirmemişti. İrlanda parlamentosu da konuyu tartışma kararı almıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arabi AB'den destek istedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN