Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Halep'te savaş devam ediyor

Giriş Tarihi: 6.11.2014 13:12
Halep'te savaş devam ediyor

Silahlı muhalif gruplar, Halep'in kent merkeziyle tek bağlantı noktası olan Handarat bölgesine saldıran Esad güçlerine ağır silahlarla karşılık veriyor.

Muhaliflerin, Halep kentinin kuzeyindeki tek çıkış noktası olan Handarat ve Sıfet bölgesinde, iki aydan bu yana rejim güçleriyle silahlı muhalifler arasında çatışmalar yaşanırken Şam yönetiminin muhaliflere karşı savaşmak üzere İran üzerinden Şii Afgan militanlar getirdiği ifade ediliyor.

Rejim güçleri karşısında Halep bölgesindeki tüm silahlı muhalif tugay ve cepheleri tek çatı altında toplandığı Handarat'ta, bölgenin düşmesi halinde Halep'te kalan halkın dünya ile bağlantısı kesilmiş olacak.

İKİ MİLYON SİVİL ETKİLENEBİLİR

Rejimin saldırılarından dolayı bölgede yaşayan yaklaşık 2 milyon sivilin etkilenmesi bekleniyor.

En büyük muhalif yapılanmalardan biri olan İslami Cephe'ye bağlı Tevhid Tugayı'nın Basın Sorumlusu Salih Anadani, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İslami Cephe'nin Handarat bölgesini Esad güçlerine karşı savunarak kuşatma stratejisini başarısızlığa uğratmayı hedeflediklerini söyledi.

İslami Cephenin diğer muhalif tugay ve birliklerle beraber Handarat bölgesinde Şam yönetimine bağlı güçlerin kaldığı yerlere ağır silahlarla saldırdığını ifaden eden Anadani, "Silahlı muhalifler bölgede rejim güçleri karşısında ilerleme sağlayarak bazı köylerin ve binaların denetimini sağladı. Bölgede taraflar arasında çatışmalar devam ediyor ama üstünlük muhaliflerdedir" dedi.

Muhalifler, Esad güçlerinin kaldığı yerlere mutfak tüpünde bozma "Cehennem Topu" adı verilen havan topları ve katyuşa füzeleriyle saldırdığına işaret eden Anadani, şunları kaydetti:

"İslami Cephe'nin Handarat'ta hendek ve tüneller kazarak Şam yönetimine bağlı güçlerin bölgede ilerlemesine izin vermiyor. Silahlı muhalifler, Esad güçlerine doçka, RPG, katyuşa füzeleri ve hafif silahlarla saldırıyorlar. Muhalifler rejimin hava saldırıları karşısında da araçlarını çamurla kamufle ediyor. Muhalif keskin nişancılar rejim güçlerine nefes aldırmıyor. Handarat ve Sifat bölgesinde Esad'e bağlı ordu güçlerine karşı savaşan muhalifler yemeklerini dahi dışarıdan getirmeyerek bölgede yapıyor. Bölgede şimdi üstünlük muhaliflerde. Rejim dışarıdan paralı asker getirmesine rağmen bir ilerleme sağlayamadı. Eğer rejim Handarat bölgesini alırsan kent tamamıyla kuşatılmış olur. Esad güçleri bir bölgeyi almadan önce orayı önce varil bombalarıyla ve ağır silahlarla saldırarak almaya çalışıyor. Biz Handarat'ı hiç bir şekilde rejime vermeyeceğiz."

KOBANİ İLGİSİ HALEP'E GÖSTERİLMEDİ

Halep'in kuzeyinde IŞİD'in muhaliflerin savaşarak Esad yönetiminden kazandığı bölgeleri işgal ettiğini bu sebeple İslami Cephe ve IŞİD arasında zaman zaman çatışmaların yaşandığını anımsatan Anadani, "Uluslararası kamuoyu Kobani'ye gösterdiği duyarlılığı her gün onlarca varil bombalı saldırılarına maruz kalan Halep'e göstermedi" dedi.

Suriye ordusuna bağlı savaş uçaklarının hemen hemen her gün Halep'te bir katliam gerçekleştirirken sessiz kalan dünya, Kobani'de IŞİD saldırıları karşısında koalisyon güç oluşturma kararı aldığının altını çizen Anadani, rejimin Halep'te yeni katliam yapmadan herkesin bir an önce Halep'e sahip çıkmasını istedi.

GÖÇ RİSKİ KAPIDA


Halep ve çevresinde yaklaşık iki milyon kişinin bulunduğunu ifade eden yerel aktivistlerden Mustafa Sultan, Handarat ile Sifat bölgesinin rejimin eline geçmesi halinde yaklaşık 2 milyon kişinin etkileneceğini ve binlerce kişinin de yerinde olacağını söyledi.

Handarat'ın düşmesi halinde rejimin dört koldan kentte saldırmasından korktuklarını ifade eden Sultan, Şam yönetimine bağlı güçler Halep ve çevresine yapacakları her yeni saldırıda yeni göç dalgaları olacak. Binlerce kişi kendini daha güvende hissedeceği Türkiye'ye gitmeye başlayacaktır. Bu da Türkiye için yeni bir yük anlamındadır" sözlerini kullandı.

Handarat bölgesinde muhalifleri önemli ilerlemeler kaydettiğini anımsatan Sultan, Suriye ordusuna bağlı savaş uçakları ile helikopterlerinde koalisyon güçlerinin Kobani'ye saldırmaya başladığı günden bu yana Halep'te muhaliflerin denetiminde olan yerleri fazla bombalamadığına işaret etti.

Suriye'nin başkent Şam'dan sonra 2'nci büyükşehiri olan Halep'te yaklaşık 4,5 milyon insan yaşıyor. İç savaş ile beraber göç veren şehrin muhaliflerin kontrolündeki yüzde 60'lık kesiminde ise yaklaşık 2 milyon sivil bulunuyor
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Halep'te savaş devam ediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN