Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İmam Hatip'e karşı protesto

Aşırı sağcı parti Avusturya Özgürlük Partisi, inşaatı devam eden Viyana İmam Hatip Lisesi'ni protesto etti.

Giriş Tarihi: 7.11.2014 09:23 Güncelleme Tarihi: 7.11.2014 09:36
İmam Hatip'e karşı protesto
Avusturya'da aşırı sağcı parti Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ), inşaatı devam eden Viyana İmam Hatip Lisesi'ni protesto etti. Karşı eylem düzenleyen başka bir grup, "Irkıçılık öldürür" pankartı açtı.

FPÖ Simmering bölge başkanlığı tarafından düzenlenen eyleme yaklaşık 250 kişi katıldı. İnşaatı devam eden imam hatip lisesinin önünde toplanan aşırı sağcı parti sempatizanları, okul aleyhinde slogan attı. Eyleme katılan FPÖ Genel Başkan Yardımcısı Johann Gudenus, eylemde yaptığı konuşmada "İslam'a karşı olmadıklarını, radikal İslamcılığa karşı olduklarını" ileri sürdü.

Viyana İmam Hatip Lisesi'nde aşırı İslamcıların ve imamların yetiştirileceğini belirten Gudenus, bu yüzden okulun yapımına karşı olduklarını ve böyle bir okulu istemediklerini söyledi. Okulun yapılmasından hükümeti sorumlu tutan Gudenus, okulun yapımının durdurulmasını istedi.

Öte yandan kendilerini sol ve yeşiller grubundan tanımlayan grup, aşırı sağcıların eylemine karşı "Müslümanlarla dayanışma" eylemi gerçekleştirdi. Üzerinde "Irkçılık öldürür" yazılı pankart açan grup, aşırı sağcı ve ırkçıların ülkeye ve entegrasyona zarar verdiğini ifade etti.

Her iki grup da yaklaşık bir saat süren eylemlerinin ardından olaysız dağıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İmam Hatip'e karşı protesto
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN