Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kriz Fransızı "boyacı" yaptı

Türkiye'de herkesin görmeye alışkın olduğu ayakkabı boyacısı mesleğini şimdi Fransa'nın Strazburg kentinde Fransız Laurent Delahaye yapıyor.

Giriş Tarihi: 7.11.2014 12:03 Güncelleme Tarihi: 7.11.2014 12:05
Türkiye'de herkesin görmeye alışkın olduğu ayakkabı boyacısı mesleğini şimdi Fransa'nın Strazburg kentinde Fransız Laurent Delahaye yapıyor. Fransa'da yıllardır yaşanan ekonomik krizden nasibini alan Delahaye, Strazburg caddelerinde 2,50 Euro'ya günde 20-25 ayakkabı boyadığını anlattı. Bu yıl temmuz ayında lostra mesleğine başladığını belirten Laurent Delahaye şunları söyledi Son yıllarda çok yoksulluk çektim ve işsiz kaldım. Uzun yıllar yol yapımında işçi olarak çalıştım.

Hastalandım, işsiz kaldım. Her yerde iş aramama rağmen iş bulamadım. Ülkede yaşanan ekonomik kriz malum. Strazburg'da bir esnafın tavsiyesi üzerine lostra mesleğini yapmaya karar verdim. Bir Türk bana yardımcı oldu eski ayakkabı boyası hediye etti. İşimden çok memnunum. Fazla para kazanmıyorum ama müşterilerim her geçen gün artıyor. Bu beni mutlu ediyor. Bu güzel turistik, tarihi kentte ilk lostra mesleğine başlayan benim. Genelde Türkiye, Latin Amerika ve Asya ülkelerinde caddelerde ayakkabı boyacılarına çok rastlanır. Fransızlar ise bu mesleğe alışık değil. Görenlerin ilgisini çekiyor.

KARDEŞİMİ BULDUM

Şimdiden çok sayıda televizyon kanalı, gazeteler benimle haber yapmaya başladı. Çok memnunum, aynı zamanda bedava reklamım oluyor. 1998 yılında Strazburg'a yerleştim. 30 yıldır izini kaybettiğim ve görmediğim kardeşim beni televizyon haberlerinde ayakkabı boyarken görmüş böylelikle birbirimizin hayatta olduğunu öğrendik. Ne güzel. Bu meslek sayesinde kardeşimi buldum. Türk müşterilerimin hoşuna gidiyor, herkes beni tebrik ediyor. Bir Türk arkadaşım bana Türkiye'den yeni ayakkabı boyama sandığı getirecek. Yeni sandıkla müşterilerimin artacağına inanıyorum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kriz Fransızı "boyacı" yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN