Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Orta Afrika'da siviller ölüyor

Giriş Tarihi: 7.11.2014 13:42
Orta Afrika'da siviller ölüyor

Uluslararası Af Örgütü, Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki şiddet olaylarında birkaç haftada onlarca sivilin öldürüldüğünü açıkladı.

Örgüt yayımladığı raporda, ülkede güvenliğin yeterince sağlanmadığını belirterek BM Barış Gücü'nün (MINUSCA) etkinliğini arttırmasını istedi.

Orta Afrika Cumhuriyeti'nde 15 Eylül'de konuşlanan MINUSCA'ya rağmen aralarında çocukların da bulunduğu onlarca sivilin öldürüldüğüne dikkat çeken örgüt, çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu Seleka ve Hıristiyan Anti-Balaka grubu arasındaki çatışmalar nedeniyle geçen aydan bu yana başkent Bangui ve ülkenin orta kesiminde bulunan bölgelerde şiddet olaylarının arttığını vurguladı.

Örgüt, önlem alınmaması halinde Müslüman ve Hristiyanlar arasındaki çatışmaların devam edebileceği ve durumun daha da kötüleşebileceği uyarısında bulundu.

Bangui'ye 260 kilometre uzaklıkta olan Dekoa kenti ve çevresinde 10 Ekim'de Seleka grubun düzenlediği saldırılar sonucu 14 kişinin öldüğünü, aynı gün içinde ise 2 kişiyi kaçırdıklarını hatırlatan örgüt, şiddet olaylarının tekrar başlamasıyla binlerce Orta Afrikalıların ülkenin kuzeydoğusundaki Bambari'ye kaçtığını bildirdi.

Orta Afrika Cumhuriyeti'nde Seleka isyancılarının, dönemin Hristiyan Devlet Başkanı François Bozize'yi devirmesiyle başlayan olaylar ve ardından Anti-balaka örgütünün intikam almaya yönelik katliamları, ülkedeki Müslümanların kitleler halinde göç etmesine neden oldu. Ülkede aralık 2012'de başlayan kriz, binlerce insanın ölümüne, yaklaşık bir milyon kişinin yerlerinden olmasına ve 2,2 milyon kişinin insani yardıma muhtaç duruma düşmesine yol açtı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Orta Afrika'da siviller ölüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN