Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD'li Generalden inanılmaz açıklama

Giriş Tarihi: 8.11.2014 11:13 Güncelleme Tarihi: 8.11.2014 11:19
ABD'li Generalden inanılmaz açıklama

ABD Genel Kurmay Başkanı Martin Dempsey, İsrail'in kanlı Gazze baskınını öyle sözlerle övdü ki, Yahudi basını bile bu duruma şaşırdı.

ABD Genelkurmay Başkanı, 490 Filistinli çocuğun katledildiği Gazze operasyonu için 'İsrail'in sivillere yönelik hassasiyeti takdire değer' dedi.

İsrail'in 50 gün süren son Gazze operasyonunda 4'te biri çocuk 2139 Filistinli sivil hayatını kaybetti. Uluslararası Af Örgütü, İnsan Hakları İzleme Örgütü gibi kuruluşlar İsrail'in plajda oyun oynayan çocukları dahi öldürerek 'insanlık suçu' işlediğini ilan etti.

İsrail bile açıklamaya şaştı

Buna rağmen ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey, 'Sivil kaybının önlenmesi için olağanüstü hassasiyet gösterdiler. Onlardan öğreneceğimiz çok şey var' dedi. İsrail basını bile bu duruma şaştı. 'Generalin sözleriyle uluslararası raporlar birbirine uymuyor' diye yazdı.

YÜZLERCESİ ÇOCUK, BİNLERCE ÖLÜ!


ABD Başkanı Barack Obama, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği operasyonların ikinci haftasında Beyaz Saray'da basın toplantısı düzenlemiş ve artan sivil ölümlerinden endişe duyduklarını kaydederek, "Artık sivillerin öldüğünü görmek istemiyoruz" ifadesini kullanmıştı. Oysa ki ABD Genelkurmay Başkanı, Obama ile aynı görüşte değildi. 50 gün süren operasyonda Birleşmiş Milletler rakamlarına göre 2139 Filistinli ölmüş, 20 bin ev yerle bir olmuş olmasına rağmen, daha da önemlisi 490 masum çocuk hayatını kaybetmişken ABD'li Orgeneral Martin Dempsey, çok tartışılacak bir açıklama yaptı. Dempsey, Carneige Endownment for International Peace derneğinin New York'taki konferansında yaptığı konuşmada, Gazze operasyonda İsrail'in son Gazze operasyonunda sivil kayıpların engellenmesi için gösterdiği çabanın takdir edilecek düzeyde olduğunu söyledi. Uluslararası Af Örgütü'nün, savaşla ilgili olarak, 'İsrail fütursuzca Filistinliler'e ait evleri hedef aldı. Sivillerin yoğun olarak yaşadığı yerleşim birimleri hedef alındı' raporuna rağmen ABD'li Orgeneral, 'Bu konuda İsrail'den alacağımız dersler var. O yüzden İsrail'in sivil kaybını engellemekteki başarısını incelemek üzere ekibimi oraya gönderdim' açıklaması yaptı.

BİLANÇO:

Ölen Filistinli: 2139
Çocuk kayıp: 490
Ölen İsrail askeri: 64
İsrailli sivil kayıp: 6
Ölen İsrailli çocuk: 1
Yaralı Filistinli: 11 BİN
Yaralı Filistinli çocuk: 3 BİN
Evinden olan Gazzeliler: 500 BİN

Gazze'de yıkılan ev: 20 BİN

Kaynak: Vatan

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'li Generalden inanılmaz açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN