Mursi: "BM güçlü karar almalı"

Giriş Tarihi: 8.11.2014 12:14 Güncelleme Tarihi: 8.11.2014 12:16
Mursi: BM güçlü karar almalı

Muhammed Mursi'nin avukatlarından Rodney Dixon: "BM, Mısır'daki insan hakları ihlallerine karşı güçlü bir karar almalı"

BM İnsan Hakları Konseyi'nin, Mısır'daki insan hakları durumuyla ilgili gözden geçirme oturumu nedeniyle Cenevre'de bulunan Dixon, AA muhabirinin sorunlarını yanıtladı.

Mısır'daki insan hakları durumuyla ilgili oturum hakkında avukat Dixon, "Birçok ülke temsilcisi, Mısır'da siyasi görüşleri nedenlerle tutuklu bulunanların serbest bırakılması için güçlü bir şekilde çağrıda bulundu" dedi.

Gözden geçirme oturumunda ülkede devam eden birçok insan hakları ihlalinin dile getirildiğini söyleyen Dixon, oturumda, Mısır'da örgütlenme ve toplantı özgürlüğü hakkının oluşturulması için bir fikir birliği vardı" şeklinde konuştu.

"Mısır'da hesap verme mecburiyetinin olması, protesto gösterisi düzenleyenlerin infaz edilmesi gibi suçların araştırılması ve suçluların cezalandırılmasına yönelik güçlü bir çağrı vardı" diyen Dixon, "Mısır yapmazsa gerekirse başkaları tarafından soruşturma açılmalı" ifadesini kullandı.

Dixon, "Mısırlı yetkililerden, şu ana kadar suçların araştırması için hiçbir icraat görmedik ve suçlar işlenmeye devam ediyor" diye konuştu.
Ülkedeki siyasi tutuklular hakkında ise Dixon, "Bu insanlar, hükümete karşı oldukları için tutuklandı" dedi.
Muhalefet hapiste

Dixon, "Mısır hükümeti tüm muhalefeti hapse attı. Bu hukuki bir uygulama değil" ifadesini kullandı. İdam cezalarıyla ilgili olarak Dixon, "Mısır infazlara devam ediyor. Biz artık Mısırlı yetkililerin bu sorunlara çözüm bulması noktasında umutlu olamayız" şeklinde konuştu.

"Şu an var olan baskı seviyesinde barış umut edemezsin" diyen Dixon, "Siyasi tutukluların serbest bırakılması sorunu en önemli sorunlar arasında. Müslüman Kardeşler lideri serbest bırakılmalı ya da bir suçlama varsa ceza verilmeli. Ama bu yönde suçlama yapmak için de bir kanıt yok" ifadelerini kullandı.

BM KOMİSYON KURMALI


Bütün ülkelerin Mısır'daki insan hakları ihlalleri nedeniyle Mısır'a baskı yapmaya devam etmesi gerektiğini söyleyen Dixon; "BM, Mısır'daki insan hakları ihlallerine karşı güçlü bir karar almalı" dedi.
Dixon, "BM, Mısır'daki ihlallerle ilgili olarak soruşturma komisyonu kurmayı dikkate almalı" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mursi: "BM güçlü karar almalı"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN