Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Irak'taki Türkmenler silahlı güç oluşturma talebinde bulundu

Irak Türkmen Cephesi Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşet Salihi, silahlı bir Türkmen gücünün oluşturulması için Başbakan Haydar el-İbadi'den talepte bulunduklarını belirtti.

Giriş Tarihi: 9.11.2014 11:26
Irak'taki Türkmenler silahlı güç oluşturma talebinde bulundu
Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşet Salihi, silahlı birTürkmen gücünün oluşturulması için Başbakan Haydar el-İbadi'den talepte bulunduklarını belirtti.

AA muhabirine konuşan Salihi, terör örgütü IŞİD'in saldırıları sonrası Irak'taki Türkmen halkın korunmasız kaldığını söyledi.

Türkmenlerin hali hazırda bazı hafif silahlarla kendilerini koruduklarını aktaran Salihi, bunların yetersiz olduğunu, daha ağır silahlara ihtiyaç duyduklarını dile getirdi.

Türkmenlerden bir silahlı güç kurmanın gündemlerinde olduğunu ifade eden Salihi, "Bir Türkmen gücü oluşturulması ve bu gücün silahlandırılması için Başbakan Haydar el-İbadi'den talepte bulunduk. Merkezi hükümeti, talebimize olumlu cevap vermezse o zaman biz de Kürtlerin yaptığı gibi Batı ülkeleri ve ABD'den silah isteyeceğiz" dedi.

Salihi, kurulacak Türkmen gücünün ve temin edilecek silahların, Arap ve Kürt halkına karşı kullanılmayacağını, sadece kendilerini terörist gruplardan korumayı amaçladıklarını vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Irak'taki Türkmenler silahlı güç oluşturma talebinde bulundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN