Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rejim karşıtı diziyle 9 yaşında ünlü oldu

Halep'te yaşayan 9 yaşındaki Raşa'nın başrolünü oynadığı dizi YouTube'da rekor kırıyor. Çocukların rol aldığı dizi, çatışma altındaki kentte geçiyor

Giriş Tarihi: 10.11.2014
Rejim karşıtı diziyle 9 yaşında ünlü oldu

Suriye'de rejim karşıtlarının hakimiyeti altındaki bölgelerin yoğunlukta olduğu Halep'te yaşayan 9 yaşındaki Raşa'nın başrolünü oynadığı, 30 bölümlük komedi dizisinin dünyada başka bir örneği yok. Halep gibi çatışmaların yoğun olduğu bir alanda günlük hayatı yansıtan dizide ironi ve eleştirilerin yanı sıra, bir zamanlar Suriye'nin ekonomi merkezi olarak görülen kentteki yaşamın zorlukları da çocuklar tarafından gözler önüne seriliyor. Yönetmeni Beşar Hadi'nin "Savaş içinde büyüyen, direnişin sembolü haline gelen bir jenerasyonu konu ediniyor" dediği, youtube'da yayınlanan dizinin en çok ilgi çeken tiplemesi ise Raşa'nın canlandırdığı Ümmü Abdu... Küçük yaşına rağmen rolünü büyük başarıyla oynayan Raşa, geleneksel Suriyeli kadın figürünü ustalıkla taşıyor. Diğer minik oyuncularla birlikte Suriyeli kadınların ev sohbetini canlandıran Raşa "komşularıyla kahvesini yudumlarken" ülkelerinde son üç yıldır durmak bilmeyen çatışmaların bıraktığı izleri dile getiriyor.

İŞTE O DİZİDEN BAZI SAHNELER


'MİZAH KALBE HİTAP EDER'
Bir sahnede geleneksel elbiseyle kamera karşısına geçen Raşa, Halep'in rejim kontrolündeki bölgesinde yaşayan kız kardeşiyle telefonda konuşurken suların kesik olduğunu duyunca, rejim yanlısı olduğunu belirten bir gülümsemeyle "Çamaşırı elde mi yıkadın" diye soruyor. Başka bir bölümde ise oğlunu evlendirmek isteyen bir anneyi evinde ağırlayan Ümmü Abdu, misafirine "Damatlarım Özgür Suriye Ordusu için savaşır" diyor. Oğlunu karşısındakine beğendirmek için çabalayan misafir ise "Benim oğlum da çok iyi Dotça kullanır" diyerek, iç savaşta en çok kullanılan silahlardan biri olan Dotça'nın, kadınların sohbetine dahi girmesini hicvediyor. Beşar Hadi, trajik olayları mizahi bir dille anlatmasının nedenini, "Mizah doğrudan kalbe hitap eder" diye açıklıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rejim karşıtı diziyle 9 yaşında ünlü oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN