Bağdadi 1988'de Afganistan'daydı

Hayatta olup olmadığı tartışılan IŞİD lideri Bağdadi'nin Sovyetler'e karşı Afganistan'da eğitim gördüğü ortaya çıktı. Bağdadi'nin ABD gözetiminde kaldığı 5 yıl hakkında hâlâ detaylı bilgi yok

Giriş Tarihi: 12.11.2014
Bağdadi 1988'de Afganistan'daydı
Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) lideri Ebubekir El Bağdadi'nin akıbeti hakkındaki bilinmezlikler hala devam ediyor. Irak Savunma Bakanlığı'na göre geçtiğimiz cuma günü Musul'da düzenlenen hava saldırısında Bağdadi'nin de içinde bulunduğu konvoy vuruldu. Saldırı sırasında Bağdadi'nin yaralandığı belirtildi. Bazı kaynaklara göre ise Bağdadi öldü. ABD'den henüz konu hakkında net bir açıklama yapılmadı. Batı basını da Bağdadi'nin halefini tartışmaya başladı. CNN'e konuşan güvenlik uzmanlarına göre terör örgütü IŞİD'in yönetim kadrosu birçoğu Saddam Hüseyin döneminde komutan olan tecrübeli isimlerden oluşuyor. Bu nedenle örgütün Şura Konseyi herhangi bir otorite boşluğuna izin vermeyecek. Hatta halefin belli olduğu bile öne sürüldü.

'ABD FİŞLEMİŞ OLMALI'
Buna göre en güçlü aday Saddam Hüseyin döneminde önemli bir komutan olan Ebu Muslim El Türkmani. Öne çıkan diğer isimlerin de Iraklı eski komutan Ebu Ali El Anbari ile IŞİD'in sözcüsü olan Suriyeli Ebu Muhammed El Adnani olduğu ileri sürüldü. Anadolu Ajansı'na konuşan Pakistan istihbaratının eski Başkanı General Hamid Gul ise Bağdadi hakkında ilginç açıklamalarda bulundu. Bağdadi'nin, bir dönem Afganistan'daki kamplarda eğitim gördüğünü iddia eden Gul, "1988'de Afganistan'daki kampları gezdiği sırada gördüğü Arap gençler arasında, o zaman 17-18 yaşlarında olan IŞİD lideri Ebubekir el Bağdadi'nin de bulunduğunu" söyledi. ABD yönetiminin Irak işgali sırasında Bağdadi hakkında elde ettiği bilgileri paylaşmamasını değerlendiren emekli general Gul, ABD'li yetkililerin Bağdadi'nin geçmişinden haberdar olması gerektiğine işaret etti. Gul, Irak'ta yakalanarak hapse atılan Bağdadi'nin serbest bırakıldığında ABD tarafından fişlenmiş olması gerektiğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bağdadi 1988'de Afganistan'daydı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN