Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Galaksinin merkezine tarihi iniş

Rosetta "bin km uzaklıktaki sivrisineği, sabun baloncuğuyla öldürmek kadar zor" olarak belirtilen inişini tamamlayacak

Giriş Tarihi: 12.11.2014
Galaksinin merkezine tarihi iniş
Fransız Guyanası'ndan 2 Mart 2004'te uzaya fırlatılan Rosetta isimli araç, sondası Philae'yi dünyadan 510 milyon kme uzaklıktaki 67P/Churyumov-Gerasimento kuyruklu yıldızının çekirdeğine bugün indirecek. Bilim insanları, saatte 100 bin kilometre hızla giden uzay mekiğinden, sondanın yıldızın "Aguilkia" adı verilen çekirdeğine inmesini, bin kilometre uzaklıktaki bir sivrisineği, bir sabun baloncuğuyla öldürmeye benzetiyor. Projeyi yöneten astrofizikçi Dr. Fred Jansen kuyruklu yıldızın içinde Güneş Sistemi'nin oluştuğu 4.6 milyar yıl öncesine ait maddeler içerdiğine inandıklarını belirtti. Araştırmada elde edecekleri bilgilerle, uzaydaki değişimin ve dünyanın hayatın başladığı zaman ne halde olduğuna dair sonuçlara varılabilecek. Rosetta kuyruklu yıldızın güneşe yaklaştıkça hareketlerini takip edip, gövdesindeki değişiklikleri izleyecek.

CANLI YAYIMLANACAK

Yerel saatle 10.35'te, Türkiye saatiyle ise 17.35'te başlayacak tarihi anı ESA TV ile www.esa. int/rosetta ve www.dlr.de internet siteliri naklen yayımlayacak.

6.4 MİLYAR KM YOL KATETTİ

Rosetta fırlatıldıktan sonra, aracın hızını artırmak için ilginç bir yöntem izlendi. Uzay mekiği üç kez dünyanın, bir kez Mars'ın yörüngesinde elips şeklinde tur attı. Çünkü güneş panelleri sayesinde enerjisini kazanıyordu. Bu zamana kadar Rosetta'nın aldığı 6.4 milyar km yol, dünya ile ay arasındaki mesafenin 17 bin katı.

İSMİ MISIR TARİHİNDE SAKLI

Rosetta'nın ismi Fransa İmparatoru Napolyon'un Mısır seferi sırasında, 1799'da bulunan ve hiyeroglif yazının çözülmesini sağlayan Nil'deki Rosette Kayası'ndan geliyor. Kayanın bulunduğu adanın ismi Philae ise sondaya verildi. Adadaki kalıntılar da Aguilkia adı verilen başka bir adaya taşındı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Galaksinin merkezine tarihi iniş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN