iniş modülü: Artık yeni evim 67P

Giriş Tarihi: 12.11.2014 20:37 Güncelleme Tarihi: 13.11.2014 08:38
Philae iniş modülü: Artık yeni evim 67P
Google 12 Kasım 2014 Doodle logosu Philae robot iniş aracının 67P/Churyumov–Gerasimenko kuyruklu yıldızına inişi oldu.

Logo Türkiye dahil neredeyse tüm dünya ülkelerinde gösterildi.

KUYRUKLU YILDIZA PHILAE UZAY ARACI İNDİRİLDİ


Philae iniş modülü kuyruklu yıldıza iniş yapmayı başardı!

Avrupa Uzay Ajansı tarafından hayatın oluşumuna dair bilgi toplamak için 67P/ Churyumov-Gerasimenko kuyruklu yıldızına gönderilen Rosetta uzay aracının taşıdığı iniş modülü "Philae" söz konusu yıldıza iniş işlemini tamamladı.

Philae iniş modülü de, Twitter hesabı üzerinden tarihe geçecek şu mesajı attı: Temas sağlandı. Artık yeni evim 67P

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) tarafından 10 yıl önce dünyadan 41 kilometre uzaklıktaki kuyruklu yıldıza gönderilen, "Rosetta" uzay aracı Ağustos'ta kuyruklu yıldıza ulaşmıştı. O günden bugüne kadar geçen sürede yıldızın çevresi ve çekirdeği ile ilgili bilgiler toplayan uzay aracının iniş modülü , kuyruklu yıldıza iniş yaptı. Avrupa Uzay Ajansı'ndan Andrea Accomazzo "iniş modülünü kuyruklu yıldızın üzerinde görüyoruz" açıklaması ile inişin başarılı olduğunu, insanoğlunun dünyadan 500 milyon kilometre uzaklıktaki kuyruklu yıldıza iniş yaptığını duyurdu.

TARİHE GEÇECEK MESAJ

Philae iniş modülü de, Twitter hesabı üzerinden tarihe geçecek şu mesajı attı: "Temas sağlandı. Artık yeni evim 67P"

Rosetta, bu yolculuğun ardından beraberinde getirdiği Philea modülünü, yıldızda bırakacak ve Philea modülü, kuyruklu yıldızda kalmaya devam ederek 2015 yılına kadar bilgiler toplamaya devam edecek. Türkiye saatiyle 13.30 sıralarında uydusundan ayrılan modül, topladığı ilk bilgileri üsse gönderecek.

Avrupa Uzay Ajansı'nın Darmstadt'daki üssünden takip edilen tarihi olayda Rosetta'nın yıldıza inerek modülün uydusundan ayrılmasının ardından ilk sinyaller alındı. 1993 yılında onaylanan proje, dünyadan en uzak alana ve bir kuyruklu yıldıza gönderilen ilk uzay aracı olması bakımından tarihi önem taşıyor.

PHILAE İLE SIRLAR ÇÖZÜLECEK Mİ?


Bilim insanları, saatte 100 bin kilometre hızla giden uzay mekiğinden, sondanın yıldızın "Aguilkia" adı verilen çekirdeğine inmesini, bin kilometre uzaklıktaki bir sivrisineği, bir sabun baloncuğuyla öldürmeye benzetiyor. Projeyi yöneten astrofizikçi Dr. Fred Jansen kuyruklu yıldızın içinde Güneş Sistemi'nin oluştuğu 4.6 milyar yıl öncesine ait maddeler içerdiğine inandıklarını belirtti. Araştırmada elde edecekleri bilgilerle, uzaydaki değişimin ve dünyanın hayatın başladığı zaman ne halde olduğuna dair sonuçlara varılabilecek.

ESA'nın 1.7 milyar dolarlık projesi olan Rosetta, Mart 2004'te Ariane-5 G+ roketiyle ateşlenen Rosetta, 67P kuyrukluyıldızına ilerlediği son 2.5 yıl boyunca uyku modunda tutuldu. 20 Ocak 2014 günü TSİ 12.00'da Dünya'dan gönderilen sinyalle tekrar aktif hale gelen Rosetta, güne panellerini yeniden konumlayarak iticilerini ateşledi ve kuyrukluyıldızın yörüngesine doğru hareketine başladı. Rosetta Ağustos ayı başında Dünya'dan 450 milyon kilometre ötedeki kuyruklu yıldıza 100 km yaklaşarak yörüngesinde konumlandı. Rosetta, Ekim ayında 67P'nin 10 kilometre yakınına sokularak buzul gök cisminin yörüngesinde hareketine devam etti. Bu süreçte, Philae'nin iniş yapacağı noktanın belirlenmesi için kuyrukluyıldıza ait fotoğraflar Dünya'ya gönderilmeye başlandı.

10 Yıl süren yolculuk ve başarılan ilkler!

Yolculuğu 10 yıl süren 450 milyon kilometre ötedeki kuyruklu yıldızda yapılacak proje, iki açıdan bir ilk olacak. Eğer bu proje başarıyla sonuçlanırsa, ilk kez Dünya'dan bu kadar uzak bir uzay görevi yerine getirilmiş olacak ve ilk kez bir kuyruklu yıldız bu kadar çok yakından tanıma imkanı edinmiş olunacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Philae iniş modülü: Artık yeni evim 67P
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN