Almanya'da ilginç kurtarma davası

Giriş Tarihi: 13.11.2014 11:06
Almanya'da ilginç kurtarma davası

Almanya'nın başkenti yakınlarında ormanda yürürken bir çukura düşen köpeği için yardım isteyen 40 yaşındaki Almut Böttcher, ‚Terrier‘ cinci köpeğinin kurtarılması ardından kendisine gönderilen 13 bin euro tutarındaki faturayı ödemeyince anlaşmazlık dava konusu oldu. Açılan davada mahkeme kadının 10 bin euro ödemesine karar verdi.

İlginç dava, Alman televizyon kanalları ve gazetelerinde geniş yer buldu. Avukatı ile dava açan Almut Böttcher, 2012 yılında köpeğinin düştüğü çukurdan kurtarılması için Berlin İtfaiyesi'nden yardım istediğini gönderilen 23 itfaiye görevlisinin yaptıkları çalışma ile çok sevdiği köpeğini kurtardıklarını ancak, fatura ile şoke olduğunu söyledi. Söz konusu 13 bin 143 euro tutarındaki rakamın çok yüksek olduğunu gereğinden fazla görevlinin sevk edildiğini savunan Böttcher'in itirazı reddedildi. Bunun üzerine dava açıldı. Duruşmaya avukatı ile gelen Almut Böttcher'in itirazına karşılık itfaiye ekipleri, köpeği kurtarmak için gece aralıksız 50 metre toprak kazıldığını, zamana karşı çaba harcanarak yaklaşık 8 saak süren operasyon yapıldığını, görevlilerin yanı sıra iş makinalarının kullanıldığını söyledi.

Faturaya itiraz eden kadının avukatı kazı çalışmasında sadece 3 görevlinin yer aldığını 20 itfaiye erinin mesai ücretinin kendilerinden istenmesinin haksızlık olduğunu söyledi. Berlin İdare Mahkemesi, kamu görevi yapan itfaiyenin, kurtarılan hayvanın bir çiftlikte beslenen et, süt veya gücünden yararlanılan bir hayvan olmadığını, kişinin özel olarak beslediği köpek için yapılan operasyonda kamu çıkarı bulunmadığını bildirirken, 10 bin euro ödemesine karar verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Almanya'da ilginç kurtarma davası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN