Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cami yaktılar

Filistin-İsrail hattındaki gerginlik tırmanıyor. Radikal Yahudi yerleşimciler Ramallah'ta bir camiyi yaktı. Saldırıda onlarca Kuran-ı Kerim kül oldu. Cami tamamen yanmaktan son anda kurtarıldı

Giriş Tarihi: 13.11.2014
Cami yaktılar
İsrail askerlerinin geçen hafta Mescid-i Aksa'ya postallarıyla girmelerinin ardından Filistin'de yeni bir cami krizi baş gösterdi. Batı Şeria'da radikal Yahudi yerleşimciler, El Muğir köyünün camisini ateşe verdi. Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, Ramallah'ta yer alan El-Muğir köyünün camisi radikal Yahudi yerleşimciler tarafından yakılarak, duvarlarına Arap karşıtı nefret ifadeleri yazıldı. Terör eyleminde onlarca Kuran-ı Kerim'in yakıldığı görüldü. Dün sabah saatlerinde camiye giden köy halkının giriş katının bazı bölümlerini yanmış olarak bulduğu ve alevlerin üst kata kadar ulaştığının görüldüğü kaydedildi. 2012'de yine aynı bölgede bir camiye benzer bir saldırı gerçekleştirilmişti. Olaya ilişkin Filistin ve İsrail taraflarından henüz resmi açıklama yapılmadı. Özellikle Yahudi yerleşim yerlerinin yakınındaki bölgelerde, yerleşimciler tarafından Filistin halkına yönelik tacizlerde bulunuluyor. Yerleşimciler tarafından, zaman zaman Filistinlilerin araçlarına taş atıldığı ve ateş açıldığı görülüyor. İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa külliyesinin ana mihrabının bulunduğu kubbenin altına kadar ilerleyerek, Kıble Mescidi'nin içinde mihrap ve minberin yer aldığı bölgeye postallarıyla girmesi, bütün dünya Müslümanlarında infiale neden olmuştu. Bu olayın ardından Filistin-İsrail gerilimi tırmanışa geçmişti. Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas önceki gün yaptığı konuşmada artan şiddet olaylarından İsrail hükümetini sorumlu tuttu ve "Bölgeyi dinler arası bir savaşa sürüklüyorlar" dedi. Abbas dün de Ürdün'de ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile son gelişmeleri değerlendirdi.

FRANSA'DA 'FİLİSTİN DEVLETİ' OYLANACAK


İsveç'in Filistin'i devlet olarak resmen tanımasının ardından Fransa'dan da tarihi bir adım geldi. Fransa parlamentosunda 28 Kasım'da Filistin'in resmi devlet olarak tanınıp tanınmamasına dair bir oylamanın yapılacağı açıklandı. Önergeyi Sosyalist Parti'nin verdiği kaydedildi. Ulusal Meclis'te gerçekleştirilecek oylama her ne kadar bağlayıcı bir özellik taşımasa da sembolik olarak büyük bir önem taşıyor. Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius daha önce, Filistin'in zamanı gelince Fransa tarafından tanınacağını belirtmişti. Ekim ayında ise İngiliz Parlamentosu, Filistin'in devlet olarak tanınmasına ilişkin sembolik önergeyi kabul etmişti.

İSRAİL POLİSİ SORUŞTURMUYOR


İsrail merkezli insan hakları izleme örgütü Yesh Din'in dün yayımladığı bir raporda İsrail polisinin Yahudi yerleşimcilerin Filistinliler'e yönelik saldırılarını yeteri kadar soruşturmadığı ortaya kondu. Rapora göre, 2005 ile 2014 arasında Filistinliler'in şikayeti üzerine bin 45 saldırı dosyası açıladı. Ancak bu dosyaların sadece yüzde 7.4'ünde İsrailli siviller hakkında soruşturma başlatıldığı belirtildi. Öte yandan dün bir İsrail polisi, geçen mayıs ayında Nedim Siyam Navara (17) isimli Filistinliyi gerçek mermi kullanarak öldürdüğü gerekçesiyle tutuklandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cami yaktılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN