Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nesli tükenen son 5 hayvan

Giriş Tarihi: 13.11.2014
Nesli tükenen son 5 hayvan
Varoluşundan bu yana zengin bir biyoçeşitliliğe sahip olan yeryüzünde, insan türünün verdiği zararlar sebebiyle yüzlerce canlının nesli yok oluyor. Harvard Üniversitesi'nden Prof. Ed Wilson'ın sunduğu verilere göre, mevcut hayvan ve bitki çeşitliliğinin yarısı, içinde bulunduğumuz yüzyılın sonlarına doğru kaybolma riski ile karşı karşıya. Zarar görmüş bir habitatın onarılabileceğini, ancak türün tamamen kaybolması durumunda böyle bir imkana sahip olunamayacağını söyleyen Wilson, "Dünyayı yalnızlaştırıyoruz. Dahası, bu şekilde biyosferi katletmeye devam edersek yeryüzü insanlar için tehlikeli bir gezegene dönüşecek" diyor. Wilson son zamanlarda nesli tükenen 5 canlıyı şöyle sıraladı.

SİYAH GERGEDAN
Batı Afrika'da yaşadığı bilinen siyah gergedanların neslinin tehlike altında olduğu uyarısı bilim adamlarınca 2007 yılında dünyaya duyurulmuştu. Ancak bu tehlikeye karşı hiçbir önlem alınmaması sebebiyle, yasadışı avcılık sonucu siyah gergedanların türü de tamamen yok oldu.

PYRENEAN İBEX
Doğal yaşam alanı Güney Fransa ile İspanya'nın kuzeyindeki Celia bölgesi olan bu canlı türünün son örneği, 2000'de hayatını kaybetti. Bir çeşit yaban keçisi olan canlının son örneğinin, İspanya'daki Ulusal Park'ta bir ağaçtan düşmesi sonucu nefessiz kalıp öldüğü belirtildi.

PİNTA ADASI KAPLUMBAĞASI
İngiliz doğa tarihçisi Charles Darwin'e evrim teorisinde ilham kaynağı olan Pinta kaplumbağalarının sonuncusu "Yalnız George" isimli dev su kaplumbağası 100 yaşında öldü. 2012 yılında türleri böylelikle son bulan Pinta adası kaplumbağaları, 200 yaşına kadar yaşayabilmesiyle biliniyordu.

ÇİN NEHİR YUNUSU

Yangtze Nehri Yunusu olarak da bilinen ve doğal yaşam alanı Çin bölgesindeki tatlı sular olan yunusun neslinin tükendiği bilim adamlarınca 2007 yılında deklare edildi. Oysa 1950'li yıllarda binlerce Çin nehir yunusunun Çin'deki en geniş nehir olan Yangtze Nehri'nde özgürce yaşamaya devam ettiği zannediliyordu.

JAPON SU SAMURU
30 yıl boyunca tek bir örneğine bile rastlanmamasının ardından, Japonya Çevre Bakanlığı resmi olarak 2012 yılında Japon Su Samuru canlı türünün neslinin yok olduğu duyurusunu yaptı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nesli tükenen son 5 hayvan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN