Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ruhani ve Aliyev, ortak bildiri yayımladı

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Azerbaycan'da, mevkidaşı İlham Aliyev'le Azerbaycan-İran İş Forumu'na katıldı.

Giriş Tarihi: 13.11.2014 11:39
Ruhani ve Aliyev, ortak bildiri yayımladı
Cumhurbaşkanı seçildikten sonra ilk kez Bakü'ye gelen Ruhani, dün Aliyev'le gerçekleştirdiği baş başa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından, bugün de İş Forumu'nun açılış toplantısında konuşma yaptı.

Açılış konuşmalarının ardından Ruhani'yle Bakü'ye gelen iş adamları, Azerbaycanlı iş adamlarıyla görüşmeler gerçekleştirdi.

-CUMHURBAŞKANLARINDAN ORTAK BİLDİRİ-


Aliyev ve Ruhani, Bakü'de yapılan görüşmeler ve imzalanan anlaşmalarla ilgili ortak bildiri yayımladı.

Azerbaycan ve İran ilişkilerinin geliştirilmesinin teşvik edileceğinin belirtildiği bildiride, tarafların siyasi diyaloğu devam ettirecekleri, bağımsızlık ve toprak bütünlüğü aleyhinde faaliyet gösteren kurum ve şahısların karşılıklı olarak engelleneceği ifade edildi.

Tarafların bölgede barış ve istikrarın korunması için çalışacaklarının belirtildiği bildiride, Yukarı Karabağ sorununa da değinilerek, sorunun bir an önce barış yolu ile çözülmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

Bildiride, İran'ın barışçıl amaçlarla nükleer enerji geliştirme hakkının Azerbaycan tarafından desteklendiği, tarafların İslamofobi, ırkçılık, bölücülük gibi akımlarla mücadeleyi devam ettirmekte kararlı oldukları kaydedildi.

Dünyadaki yeni tehdit ve olumsuzluklara karşı Birleşmiş Milletler'in (BM) potansiyelinden daha fazla yararlanılmasının öneminden bahseden bildiride, Azerbaycan ve İran'ın terörizm, bölücülük, uyuşturucuyla mücadele ve uluslararası suç örgütlerine karşı BM ile işbirliği yapmaya hazır olduğu bildirildi.

İki ülkenin de sanayi, enerji, inşaat, tarım ve turizm alanındaki işbirliğini geliştirme niyetinde olduğunun ifade edildiği bildiride, ulaştırma ve iletişim alanlarındaki işbirliğinin geliştirilmesi için çaba harcanması ve transit taşımacılık için uygun ortam sağlanması gibi taahhütler de yer aldı.

Araz nehrinin faydalı kullanımı, Hazar Denizi'nde işbirliğiyle ilgili maddelerin yer aldığı bildiride, tarafların çevre korumasında ve olağanüstü hallerde işbirliklerini devam ettirecekleri kaydedildi.

Hasan Ruhani, Bakü temaslarının ardından Azerbaycan'dan ayrıldı. Ruhani'yi Haydar Aliyev Havaalanı'nda Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Yakup Eyyubov ve diğer yetkililer resmi törenle uğurladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ruhani ve Aliyev, ortak bildiri yayımladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN