Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yıldıza indik

İnsanoğlunun uzay serüveninde bir kilometre taşı olan tarihi olay dün gerçekleşti. Rosetta, Philae isimli modülünü kuyruklu yıldıza nokta atışıyla indirmeyi başardı. Proje koordinatörü Bonnet, "Bu Kristof Kolomb'un Amerika'yı keşfetmesine benziyor" dedi

Giriş Tarihi: 13.11.2014
Yıldıza indik
Avrupa Uzay Ajansı (ESA) tarafından Fransız Guyanası'ndan 2 Mart 2004'te uzaya fırlatılan Rosetta isimli araç, sondası Philae'yi dünyadan 510 milyon kilometre uzaklıktaki 67P/Churyumov- Gerasimento kuyruklu yıldızının çekirdeğine dün indirdi. Merkezi Fransa'nın başkenti Paris'te bulunan Avrupa Uzay Ajansı'nın (ESA) yürüttüğüğü projede Rosetta Philae isimli modülünü kuyruklu yıldıza indirmeye 10.30'da başladı. Philae saat 13.30'da Rosetta'dan ayrılarak yıldızın yüzeyine yaklaşmaya başladı. Sondanın inişi tam 7 saat sürdü. Sondada yer alan Rolis kamera saat 16.35 itibariyle ineceği bölgeden görüntü çekmeye başladı. Saat 17.35'de sonda, yıldız yüzeyinde soğuk gazla kaplandı. Aynı anda iki zıpkın yıldız yüzeyine demir attı. Böylece tarini bir başarı gerçekleşti. Sondadan "indik" sinyali ise saat 18.04'te geldi.

ASTRONOMLAR HAVAYA

Olay gerçekleştikten 28 dakika 20 saniye sonra Rosetta'dan inişin başarılı geçtiğine dair sinyaller ulaştığı belirtildi. Sondanın ayrılması ve kutup yıldızına inişini tamamlaması sırasında Almanya'nın Darmstadt'taki operasyon merkezi ESOC'ta bayram havası esti. Projeden sorumlu ekip büyük sevinç yaşadı. İndirme operasyonu TV kanallarından canlı yayımlandı.

'AMERİKA'NIN KEŞFİ GİBİ'
ESA'nın Rosetta projesinden sorumlu direktörü Roger Bonnet yıldızın inişi sırasında kullanılan tekniğin çok özel olduğunu ve projede bilim dünyası için en çok öne çıkan yeniliklerden biri olduğunu söylüyor. Bonnet, "Bu biraz da Kristof Kolomb'un Amerika'yı keşfetmesine benziyor" diye konuştu. Bilim insanları daha önce saatte 100 bin kilometre hızla giden uzay mekiğinden, sondanın yıldızın "Aguilkia" adı verilen çekirdeğine inmesini, bin kilometre uzaklıktaki bir sivrisineği, bir sabun baloncuğuyla öldürmeye benzetmişti. 10 yıldır uzayda yolculuk yapan araç, dünya ile ay arasındaki mesafenin 17 bin katı olan 6.4 milyar kilometre yol almıştı. Rosetta güneş enerjisiyle çalıştığı için enerjiden tasarruf etmek üzere üç kez dünya etrafında ve bir kez de Mars'ın yörüngesi etrafında elips şeklinde tur atmıştı.

HAYATIN GİZLERİNİN İZİNİ SÜRECEK
1.3 milyon dolarlık projenin amacı ise Güneş Sistemi'ne ve dünyadaki hayata dair yeni ipuçları bulmak. Projeyi yöneten astrofizikçi Dr. Fred Jansen, kuyruklu yıldızın içinde Güneş Sistemi'nin oluştuğu 4.6 milyar yıl öncesine ait maddeler içerdiğine inandıklarını belirtmişti. Bu nedenle Jansen'e göre araştırmada elde edecekleri bilgilerle, uzaydaki değişimin ve dünyanın hayatın başladığı zaman ne halde olduğuna dair sonuçlara varılabilecek. Rosetta kuyruklu yıldızın güneşe yaklaştıkça hareketlerini takip edip, gövdesindeki değişiklikleri izleyecek.

MISIR'DAN KUYRUKLU YILDIZA BİR SERÜVEN
Roseta'nın ismi Fransa İmparatoru Napolyon'un Mısır seferi sırasında, 1799'da bulunan ve hiyeroglif yazının çözülmesini sağlayan Nil'deki Rosette Kayası'ndan geliyor. Kayanın bulunduğu adanın ismi Philae ise sondaya verildi. Adadaki kalıntılar da kuyruklu yıldıszın çekirdeğine adı verilen Aguilkia adasına taşındı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yıldıza indik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN