Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD'de korkunç iddia

ABD'de Adalet Bakanlığının baz istasyonu işlevindeki casus uçaklarla cep telefonlarındaki bilgileri topladığı ileri sürüldü - Adalet Bakanlığının varlığını inkar etmediği programın sadece suçluları takip etmeyi amaçladığı savunulsa da tüm cep telefonlarına bu şekilde ulaşılabildiği iddia edildi

Giriş Tarihi: 14.11.2014 20:33
ABD'de korkunç iddia
ABD'de Adalet Bakanlığının baz istasyonu işlevindeki casus uçaklarla ülkenin büyük bölümündeki cep telefonlarını izlediği iddia edildi.

Wall Street Journal gazetesinin haberine göre, 2007'de kullanılmaya başlanan programda ülkedeki en az 5 metropoldeki havalimanında konuşlanan Cessna uçaklarıyla casusluk faaliyetleri yürütülüyor.

Program kapsamında uçaklara monte edilen ve baz istasyonu işlevi gören cihazların (dirtboxes), uçuş yapılan bölgedeki tüm cep telefonlarının sinyallerini toplayarak telefonlardaki bütün verileri ve bulunduğu yer bilgilerini elde ettiği belirtildi.

Cep telefonlarının otomatik olarak en güçlü sinyali gönderen baz istasyonuna bağlanması nedeniyle de uçaktaki cihazdan gönderilen sinyalleri, telefonların en güçlü ve en yakın sinyalmiş gibi algılayarak hemen bağlandıkları kaydedildi.

Adalet Bakanlığı yetkilileri, programı yalanlamazken, sadece suçluların takibi amacıyla kullanıldığı savunulan sistemle bölgedeki tüm telefonların verilerinin toplanabildiği belirtiliyor.

Daha önce de ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) eski Sistem Analisti Edward Snowden, NSA'nın dünya genelindeki dinleme ve izleme faaliyetlerini ortaya çıkarmış ve bu faaliyetler büyük tepki çekmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'de korkunç iddia
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN