Türkiye'nin en iyi haber sitesi

BM: IŞİD sivillerin arasına saklanıyor

Birleşmiş Milletler Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu, koalisyon saldırıları başladıktan sonra Suriye'deki IŞİD üyelerinin sivillerin bulunduğu yerlerde saklandığını rapor etti.

Giriş Tarihi: 14.11.2014 22:07 Güncelleme Tarihi: 14.11.2014 22:08
BM: IŞİD sivillerin arasına saklanıyor
BM İnsan Hakları Konseyi tarafından, Suriye'deki insan hakları ihlallerini araştırmak için Mart 2011'de görevlendirilen BM Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu 300 mağdur ve tanığın ifadelerine dayanan "IŞİD kontrolü altında yaşayan Suriyeliler" raporunu açıkladı. Raporda IŞİD'in ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin hava bombardımanları başladıktan sonra sivil yerleşim birimlerine saklandığı belirtiliyor.

Komisyonun Başkanı Paulo Pinheiro, raporu tanıtmak amacıyla düzenlediği basın toplantısında, "Komisyon, Suriye'de silahlı grupların halkı kendi buyruğu altına almak için terör estirdiği, sivillere ve yakaladıkları savaşçılara şiddet uyguladığını belgeledi" dedi.

BM Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu Üyesi Vitit Muntarbhorn ise IŞİD'in finansmanı, petrol ticareti ve silaha ulaşmasının engellenmesi için uluslararası topluma çağrıda bulundu.

'SİGARA İÇENLERİN PARMAĞI KESİLİYOR'

Raporda, silahlı gruplar tarafından verilen fotoğraflar ve video görüntülerinden de yararlanıldığı ifade edilirken, ABD öncülüğündeki hava saldırısı başladıktan sonra "IŞİD militanları, halkın arasında saklanmaya başladı ve sivillerin yaşadığı ev ve çiftliklere yerleşiyorlar"​ uyarısı yapılıyor.

IŞİD kontrolü altındaki bölgelere düzenlenen hava saldırılarının sivillerin ölümüne yol açtığına da dikkat çekilen raporda, "İnsani yardım kuruluşları, IŞİD kontrolü altında bulunan Deyr-ez Zor ve Rakka şehirlerindeki 600 bin insana gıda yardımı yapamıyor" uyarısı yapılıyor. Rapora göre IŞİD, sigara içenlerin parmağını kesiyor ve çocuklara toplu infaz görüntüleri izletiyor. IŞİD'in ülkede bulunan yüzlerce silahlı gruptan biri olduğunun vurgulandığı raporda, "IŞİD, insanlığa karşı savaş suçu işlemektedir" ifadesi yer aldı. Raporda, BM Güvenlik Konseyi'nin ülkede yaşanan savaş suçlarını durdurmak için güçlü bir karar alması çağrısı yapılıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BM: IŞİD sivillerin arasına saklanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN