Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hollanda işçi partisi iki Türk vekili ihraç etti

Giriş Tarihi: 14.11.2014 12:04 Güncelleme Tarihi: 14.11.2014 12:05
Hollanda işçi partisi iki Türk vekili ihraç etti

Hollanda'da iktidar ortağı İşçi Partisi (PvdA), Türk kökenli iki milletvekili Selçuk Öztürk ile Tunahan Kuzu'yu partiden uzaklaştırdı. Gerekçe ise; Türk kuruluşlarına yöneltilen "şeffaf olmadıkları ve entegrasyonu engellediklerine" ilişkin iddiaları iki Türk vekilin kabul etmemesi olarak bildirildi.

PvdA'nın olağanüstü toplantısında, tutumlarını değiştirmeleri istenen Kuzu ve Öztürk'ün geri adım atmaması üzerine partiden ihraç edilmeleri yönünde karar alındığı bildirildi.

Türk basın mensuplarına açıklamada bulunan Tunahan Kuzu ve Selçuk Öztürk, parti toplantısında bir deklarasyona imza atmalarının istendiğini ve bunu yerine getirmedikleri için ihraç edildiklerini söyledi.

"Hollanda'nın demokrasi tarihinde acı bir gün yaşıyoruz" diyen Kuzu, şöyle konuştu:

"Seçilmiş olan milletvekilleri susturulmaya çalışıldı, biz bunu kabul etmedik ve asla kabul etmeyeceğiz. Geçtiğimiz 10 yıl içinde katılaşan, sağcılaşan, ırkçılaşan o katı entegrasyon politikasına yeni bir haykırış getirmeye ve bunu son nefesimizle mecliste seslendirmeye çalışacağız."

Selçuk Öztürk de Hollanda'da parlamentoda temsil edilmediğini düşünen milyonlarca insan bulunduğunu dile getirerek, bu hissiyata ve sese cevap vermeye çalışacaklarını ifade etti.

Düşüncelerini bundan sonra susmadan dile getireceklerini vurgulayan Öztürk, şunları söyledi:

"15 sene belediye meclis üyeliği yaptım. 6 sene eyalet meclisi üyeliği yaptım ve 2 senedir milletvekiliyim. Tunahan Bey'le son 2 senedir toplumu birleştirmeye çalıştık. Milyonlarca insan Hollanda parlamentosunda kendinin temsil edilmediğini hissediyor. Milletvekillerinin onların sesi olmadığını düşünüyor. O duygulara, o hissiyatlara cevap verilmediğini söylüyor. Buna cevap vermek istedik parti içinde. Buna izin vermediler. Susmamızı istediler. Susmadık, susmayacağız ve önümüzdeki günlerde de insanların meclisteki sesi olacağız. Hollanda'daki Türklerin de, Faslıların da, yabancıların da, Hollandalıların da sesi olmaya çalışacağız."

Kuzu ve Öztürk, gelecek günlerde bundan sonraki planlarına ilişkin detaylı bir açıklama yapacaklarını dile getirdi.

Türk kökenli milletvekilleri Kuzu ve Öztürk, PvdA üyesi Başbakan Yardımcısı Lodewijk Asscher'in, "bazı Türk kuruluşlarının şeffaf olmadığı ve araştırmaya tabi tutulması" yönündeki görüşlerini sert bir dille eleştirmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hollanda işçi partisi iki Türk vekili ihraç etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN