IŞİD parasının değeri belli oldu

Irak'ın ikinci büyük kenti Musul'u elinde bulunduran terör örgütü IŞİD kendi parasını bastı. En büyük para olan 5 dinarın değeri 694 dolar olacak.

Giriş Tarihi: 14.11.2014 13:03
IŞİD parasının değeri belli oldu
Irak ve Suriye'de geniş bir bölgeyi kontrolü altında tutan terör örgütü IŞİD kendi parasını bastı. IŞİD'den yapılan açıklamada, yeni para basarak kendisini diğer bölgelerden ayrıştırmak istediği ve Müslümanlara dayatılmış finansal sistemden uzaklaşmayı amaçladığı ifade edildi.

5 DİNAR 694 DOLAR OLACAK


Bundan sonra kendi parasını kullanacağını açıklayan örgüt, altın 1 ve 5 dinar, gümüş 1 ve 5 dirhem, 10 ve 20'lik madeni bakır para bastı. En büyük para birimi olarak belirlenen 5 dinarın değeri 694 dolar olacak.


BAĞDADİ ORTAYA ÇIKTI

Öte yandan ABD liderliğindeki koalisyon güçlerine ait uçakların yaptığı saldırıda öldüğü iddia edilen IŞİD lideri Ebubekir El Bağdadi'ye ait olduğu iddia edilen ses kaydı ortaya çıktı.

SUUDİ ARABİSTAN YÖNETİCİLERİ İÇİN ŞOK ÇAĞRI


Youtube'da yayınlanan 17 dakikalık ses kaydının Bağdadi'ye ait olduğu iddia ediliyor ve 13 Kasım saat 17:05'te yüklendiği dikkat çekiyor. Bağdadi ses kaydında Musul'da 'ilan ettiği' halifeliğin artık Suudi Arabistan, Yemen, Cezayir ve Mısır'a yayıldığını söyledi. Destekçilerine, yılanın başı olarak nitelendirdiği Suudi Arabistan yöneticilerine ve bu ülkedeki Şiilere saldırma çağrısı yaptı.

OPERASYONLARIN BAŞARISIZLIĞA UĞRADIĞINI SAVUNDU


Mısır'daki Ensar -ül Beyt-ül Makdis grubunun kendisine 'bağlılık yemin' etmesinden de memnuniyetini dile getirdi. Yemen'deki destekçilerini Şii Zeydi kolundan olan Husilere saldırmaya çağırdı. Bağdadi, ABD liderliğindeki koalisyonun IŞİD'i hedef alan operasyonlarının 'başarısızlığa uğradığı'nı savundu.

"KOALİSYON GÜÇLERİ KARAYA İNMEK ZORUNDA KALACAK"


"ABD ve koalisyon bizden korkuyor. İsrail de bize karşı fakat açıklamaktan korkuyor" diyen IŞİD lideri, "Yahudiler ve Haçlılar Hilafetimizin kurulmasına karşı propaganda yürütüyor. Koalisyonun başarısız operasyonu sadece bizim üzerimize bomba yağdırmaktan ibaret. Onlar bizim askerlerimizle savaşacak güç göndermekten korkuyorlar o yüzden kara kuvvetler göndermeyeceğiz diyorlar. Aynı zamanda kafir olmuş Müslüman gruplara yardım etmek ve donatmak üzerinden gidiyorlar. Bu eğitilen güçlerle birlikte IŞİD'in ele geçirdiği bölgeleri geri almak istiyorlar fakat gördük nasıl kaybediyorlar başarısız oluyorlar" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
IŞİD parasının değeri belli oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN