Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Obama'dan Myanmar'a tavsiye

ABD Başkanı Obama, Myanmar'da gelecek yıl düzenlenecek genel seçimlere geniş bir katılımın sağlanması ve "Müslüman topluluğun haklarına saygı gösterilmesi" tavsiyesinde bulundu.

Giriş Tarihi: 14.11.2014 08:00
Obama'dan Myanmar'a tavsiye
ABD Başkanı Barack Obama, Myanmar'da devam eden siyasi geçiş süreci hakkında iyimser olduğunu belirterek, ''Değişimin zor ve her zaman düz bir çizgide gerçekleşmediğinin farkındayız'' dedi.

Doğu Asya Zirvesi'ne katılmak amacıyla Myanmar'a gelen Obama, başkent Naypyidaw'da Devlet Başkanı Thein Sein ile görüştü. Görüşmenin ardından açıklama yapan Obama, Myanmar'da gelecek yıl düzenlenecek genel seçimlere geniş bir katılımın sağlanması ve "Müslüman topluluğun haklarına saygı gösterilmesi" tavsiyesinde bulundu.

Myanmar'daki siyasi geçiş süreci konusunda iyimser olduğunu belirten Obama, ''Myanmar'daki demokrasi süreci bir gerçek. Değişimin zor ve her zaman düz bir çizgide gerçekleşmediğinin farkındayız'' dedi.

Thein Sein ise Barack Obama ile samimi bir görüşme gerçekleştirdiklerini kaydetti. Barack Obama, Devlet Başkanı Sein ile görüşmesinden önce buluşması planlanan Nobel barış ödülü sahibi Myanmarlı demokrasi savunucusu Aung San Suu Çii ile bir araya geldi.

ABD Başkanı Obama, yerel Irrawaddy haber kanalına, Myanmar'da "ayrımcılık ve kötü muameleye maruz kalmayı sürdüren" Rohingyalar ve diğer Müslüman toplulukların durumundan "derin endişe duyduğunu" açıklaması yapmıştı. Obama'nın, Myanmar'a bu ziyaretinde kullandığı dilin, 2012'de kullandığından farklı olduğu gözlendi. ABD Başkanı, 2012'de Myanmar'da reform yanlısı hükümeti, icraatları yerine verdiği sözlerden ötürü ödüllendirmekle eleştirilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obama'dan Myanmar'a tavsiye
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN