Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'nin dediğine geldi

CNN'e göre ABD Başkanı Obama, Suriye'de Esad gitmeden IŞİD'in yenilemeyeceğinin farkına vardı. Masada Türkiye'nin uzun süredir gündeme getirdiği uçuşa yasak bölge ve muhaliflerin eğitimi var

Giriş Tarihi: 14.11.2014
Türkiye'nin dediğine geldi
Türkiye'nin Suriye politikasına uzun süre direnen ve Devlet Başkanı Beşar Esad'ın geleceği konusunda açık bir politika ortaya koymamakla eleştirilen ABD Başkanı Barack Obama'nın çark ettiği ortaya çıktı. Obama'nın Suriye'de politik geçiş olmadan IŞİD'e karşı başarılı olamayacağını sonucuna vardığı ileri sürüldü. CNN'e konuşan ABD'li yetkililer, Obama'nın IŞİD stratejisini değiştirmek istediğini ve bu yüzden Ulusal Güvenlik Konseyi'ne yeni bir çalışma yapılması talimatı verdiğini söyledi. Sadece geçen hafta Beyaz Saray'da konuyla ilgili Obama'nın başkanlık ettiği dört toplantı düzenlendi ve IŞİD stratejisi ile Suriye stratejisi uyuşturulmaya çalışıldı. Obama'daki söz konusu politika değişikliğinin gerekçesi olarak Suriye'de IŞİD'e karşı savaşması gerektiği ifade edilen Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) yeterli desteği alamadığı için başarısız olması gösteriliyor. ÖSO'nun son haftalarda aldığı yenilgiler IŞİD'in Suriye'de zayıflamak yerine güçlendiği ve burayı merkez olarak kullanarak Irak'a saldırdığı görüntüsünü güçlendirdi. Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Alistair Baskey, Suriye politikasının değiştiği haberlerini reddederken, önceliklerinin hala IŞİD olduğunu söyledi.

UÇUŞA YASAK BÖLGE

Obama'nın Ulusal Güvenlik Takımı'nın tartıştığı yeni çözüm önerilerinden biri olarak Türkiye sınırını "uçuşa yasak bölge" olarak ilan etmek bulunuyor. Türkiye 2011'den beri gerçekleşen görüşmelerde söz konusu teklifi ABD'li muhataplarına iletiyordu. Obama'nın ekibi uçuşa yasak bölge ile birlikte "ılımlı" muhalefete ekipman verilmesi, eğitilmesi ve büyümesi için gerekli imkanları da sağlamayı planlıyor. Kongre'den 500 milyon dolar bütçe isteyen Obama, bir yılda 5 bin muhalifi tam teçhizatlı bir şekilde yetiştirmeyi amaçlıyor. Söz konusu program açıklanalı 4 ay olsa da henüz Pentagon hiçbir adım atmış değil.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'nin dediğine geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN