Dempsey Haydar el-İbadi ile görüştü

ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey'nin Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ile görüşmesinde, güvenlik konusunun ön plana çıktığı belirtildi.

Giriş Tarihi: 15.11.2014 17:40
Dempsey Haydar el-İbadi ile görüştü
Başbakanlıktan yapılan açıklamaya göre, görüşmede, ülkedeki son güvenlikle ilgili gelişmeler ve Irak güvenlik güçlerinin IŞİD'e karşı kaydettiği ilerleme ele alındı.

Açıklamaya göre, Başbakan İbadi, Irak güvenlik güçlerinin örgüte karşı başlattığı mücadele ve elde ettiği başarının ülkenin bütün topraklarını geri almaya yönelik hazırlanan stratejinin bir parçası olduğunu söyledi.

Öte yandan Dempsey, IŞİD'e karşı kaydedilen son başarılardan ötürü Irak hükümeti ve halkını kutlayarak, ABD'nin Irak güvenlik güçlerine hava desteği başta olmak üzere silahlandırma ve eğitim konularında desteğinin sürdüreceğini bildirdi.

Dempsey'in, Bağdat'taki temaslarını bitirdikten sonra Erbil'e geçmesi bekleniyor.

Otorite boşluğunun yaşandığı Irak'ta, IŞİD öncülüğündeki silahlı grupların haziran ayında Musul başta olmak üzere bazı bölgelerin kontrolünü ele geçirmesinin ardından, ülkenin çeşitli yerlerinde IŞİD ile güvenlik güçleri arasında çatışmalar sürüyor. Irak ordusu ve ABD'ye ait hava unsurları da bir süredir IŞİD'in kontrolündeki bazı hedeflere hava saldırıları düzenliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dempsey Haydar el-İbadi ile görüştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN