Halep düşüyor, Dünya izliyor

Giriş Tarihi: 15.11.2014 11:03 Güncelleme Tarihi: 15.11.2014 12:47
Halep düşüyor, Dünya izliyor

Halep'te insanlık dramı yaşanmaya devam ediyor. Esad güçlerinin kuşattığı kentle ilgili konuşan Anadolu Ajansı Ortadoğu ve Afrika Yayın Yönetmeni Turan Kışlakçı, "Dünya kamuoyu Suriye'de 4 yıldır devam eden katliamı görmezden geliyor. Esad rejimi eğer Halep’in Handerat girişini de alırsa kuşatmayı tamamlamış olacak. Eğer bu kuşatma tamamlanırsa yeni bir insanlık kriziyle karşı karşıya kalacağız. Bu tablo dünya açısından utanç vericidir" dedi.

Suriye'nin ekonomik başkenti Halep, dünyanın gözü önünde yok olmaya devam ediyor. Halep'te kuşatma altındaki sivil halk, canlarını kurtarabilmek için kaçmaya başladı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Anadolu Ajansı Ortadoğu ve Afrika Haberleri Yayın Yönetmeni Turan Kışlakçı, Halep'te her gün ortalama yüzden fazla insanın hayatını kaybettiğini ve şehrin Esad güçlerine geçmek üzere olduğunu belirterek, "Dünya kamuoyu Suriye'de 4 yıldır devam eden katliamı görmezden geliyor. Orada kimyasal silah bile kullanıldı seslerini çıkarmadılar. Maalesef artık Rejimin kuşatmayla insanları öldürmesini bile basit bir olay gibi görüyorlar. Bu tablo dünya açısından utanç vericidir" dedi.

"YENİ BİR İNSANLIK KRİZİYLE KARŞI KARŞIYA KALACAĞIZ"


Turan Kışlakçı , Esad rejiminin dünyanın sessiz kalması üzerine katliama devam ettiğinin altını çizerek, "Esad rejimi Halep'in giriş ve çıkışlarının çoğunu kapatmış ve burada yaşayan insanları ölüme terk etmiş durumda. Zaten havadan varil bombası saldırıları da devam ediyor. Her gün 100 den fazla insan hayatını kaybetmeye devam ediyor. Bugün halen 2 milyondan fazla insan Halep'te yaşıyor" ifadelerini kullandı. Kışlakçı, "Esad güçleri eğer Halep'in Sifet-Handerat girişini de alırsa kuşatmayı tamamlamış olacak. Şu an çatışmalar devam ediyor. Böylece Halep'e su ve gıda girişi de tamamen yasaklanmış olacak. Eğer bu kuşatma tamamlanırsa yeni bir insanlık kriziyle karşı karşıya kalacağız ki, bu da büyük bir göçü beraberinde getirecek" şeklinde konuştu.

"BU TABLO DÜNYA AÇISINDAN UTANÇ VERİCİDİR"


Dünya kamuoyunun Suriye'de 4 yıldır devam eden katliamı görmezden geldiğini de aktaran Kışlakçı, "Artık orada günde 100'den fazla insanın ölmesini umursamıyor. Orada kimyasal silah bile kullanıldı seslerini çıkarmadılar. Maalesef artık Esad rejiminin kuşatmayla insanları öldürmesini bile basit bir olay gibi görüyorlar. Bu tablo dünya açısından utanç vericidir. En azından İslam dünyasının bu katliama sessiz kalmaması gerekiyor" diye konuştu. Kışlakçı, Esad rejiminin IŞİD üzerinden kendi katliamlarını örtmeye çalıştığını dile getirerek "Bunu da görmek gerekiyor. Çünkü Esad'ın yaptığı zulmün IŞlD'in yaptığı zulümden daha büyük olduğunu herkesin bilmesi lazım. Maalesef ki. IŞİD'e gösterilen tepki Esad'a gösterilmiyor" dedi.

TÜRKİYE'YE GİRİŞLER HIZLANDI

Rejim güçlerinin Halep'i kuşatması sonrasında çatışmalardan kaçan Suriyeliler ise Türkiye sınırlarına kaçmaya başladı. Haleplilerin önümüzdeki günlerde büyük kitleler halinde Türkiye'ye göç etmesi bekleniyor. Birkaç parça eşyayla sınıra gelen mülteciler buradan Türkiye'ye geçmeye çalışıyor.

İHH İNSANİ YARDIM VAKFI GENEL BAŞKAN YARDIMCISI OSMAN ATALAY :

"HALEP'TE 1.5 MİLYON İNSAN KADERİNE TERK EDİLİYOR"

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Halep düşüyor, Dünya izliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN