İki İhvan lideri cezaevinde öldü

Giriş Tarihi: 15.11.2014 09:13 Güncelleme Tarihi: 15.11.2014 12:42
İki İhvan lideri cezaevinde öldü

Mısır'daki Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İHVAN) liderlerinden 46 yaşındaki Ebu Bekir el-Kadi'nin, ülkenin güneyinde yer alan Kana ilinde, tutuklu bulunduğu cezaevinde vefat ettiği bildirildi.

Mısır'daki Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İHVAN) liderlerinden 46 yaşındaki Ebu Bekir Kadi, ülkenin güneyinde yer alan Kana ilinde tutuklu bulunduğu cezaevinde öldü.

İhvan'dan yapılan yazılı açıklamada, Ocak ayından beri tutuklu bulunan Kadi'nin mide kanserine yakalandığı ve cezaevindeyken tıbbi ihmal dolayısıyla hayatını kaybettiği belirtildi.

Açıklamada, güvenlik güçleri, üzerinde kanser hastalığı işaretlerinin belirmesi ve çok zayıflamasına rağmen Kadi'yi hastaneye götürmemekle suçlandı.

'İHMAL YOK'


Mısır cezaevlerinde görevli bir güvenlik kaynağı ise, Kadi'nin ölümünde cezaevi yönetiminin herhangi bir ihmalinin olmadığını, cinayet şüphesinin de bulunmadığını dile getirerek, "Cezaevi yönetiminin tutuklunun sağlığı ve tedavisi konusunda herhangi bir ihmali olmadı. (Askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı) Muhammed Mursi yanlılarına, cezaevi yönetmeliğine uygun şekilde gerekli tıbbi hizmet sunuluyor" dedi.

Güvenlik kaynağı, kansere yakalandığının anlaşılmasından bu yana, Kadi'ye Asyut Üniversite Hastanesi'nde gerekli tedavinin uygulandığını dile getirdi.

Kadi, Cumhurbaşkanı Mursi'nin darbeyle görevden uzaklaştırılmasının ardından düzenlenen gösterilerde "şiddete teşvik" suçlamasıyla tutuklanmıştı

Geç götürüldüğü hastanede kan kaybından öldü

Yine İhvan liderlerinden ve Ayn Şems Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Görevlisi Tarık Gandur da Çarşamba günü tutuklu bulunduğu cezaevinde hayatını kaybetmişti.

İhvan'dan yapılan açıklamada, cezaevi yönetimi, Gandur'u kurtarmakta yavaş davranarak kan kaybından ölüme terk etmekle suçlanmış, güvenlik kaynakları ise suçlamayı reddetmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İki İhvan lideri cezaevinde öldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN