Türkiye'nin en iyi haber sitesi

IŞİD'e en büyük darbe

Irak ordusu, hazirandan bu yana süren IŞİD kuşatmasında en büyük zaferini elde etti. Ülkenin en büyük petrol rafinerisinin bulunduğu Beyci kentinin kontrolü artık tamamen Irak ordusunda

Giriş Tarihi: 15.11.2014
IŞİD'e en büyük darbe
ABD liderliğindeki koalisyon güçlerinin hava desteğini alan Irak hükümeti dün Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) karşı şimdiye kadarki en büyük zaferini kazandı. Bölgedeki Sünni aşiretlerin de destek verdiği Irak ordusu, Beyci kentini IŞİD'in elinden tamamen geri aldı. IŞİD militanları başkent Bağdat'ın kuzeyinde bulunan kenti haziran ayında ele geçirmişti. İki haftadır bölgeye yönelik geniş çaplı operasyonlar düzenleyen Irak ordusu dün kentin merkezine kadar girdiklerini duyurdu. Bölge sakinlerine IŞİD militanlarının kurmuş olabileceği tuzaklara karşı "evlerinizde kalmaya devam edin" çağrısı yapıldı. Beyci, Irak ordusunun IŞİD'in elinden şimdiye kadar kurtardıkları en büyük kent oldu. Irak devlet televizyonunda "Beyci özgürlüğüne kavuşturuldu" haberinin dönmesinin ardından gözler ülkenin en büyük petrol rafinerisi olan Beyci'ye çevrildi. Ordu, IŞİD'in elinde hazirandan bu yana faaliyetin durdurulduğu kentin kuzeyindeki rafineriye doğru ilerlemeye başladı.

İşte O Görüntüler

YENİ HEDEF: TİKRİT

Reuters'a konuşan Irak ordusu yetkilileri, militanların rafineriyi terk ederek Dicle Nehri'ne doğru kaçtıklarını söyledi. AP ajansına göre de rafinerinin çevresindeki evlere Irak bayrakları çekildi. Yüzde 70 kapasiteyle çalışan Beyci rafinerisinin, günde 11 bin ton benzin, 7 bin ton benzen, 4 bin 500 ton mazot üretme kapasitesi bulunuyor. Beyci'deki IŞİD militanlarının Saddam Hüseyin'in doğduğu kent olan Tikrit'e doğru çekildiği aktarıldı. Irak ordusu sonraki hedeflerinin Tikrit olduğunu açıkladı.

'IŞİD DİNARI' TEDAVÜLDE

Daha önce kendi pasaportlarını basan IŞİD militanları şimdi de kendi amblemlerini taşıyan dinarı ve kredi kartlarını tedavüle soktu. Örgüte yakın Twittter hesaplarından paylaşılan karelerde IŞİD'in kontrolündeki bölgelerde siyah renkteki kartın kullanılacağı belirtildi. ABD'de ise 470 dolar karşılığında içerisinde çeşitli av malzemelerinin bulunduğu 'IŞİD avlama çantası' satılmaya başlandı.

'80 BİN ASKERE İHTİYAÇ VAR'
ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel ve Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey, Temsilciler Meclisi Silahlı Kuvvetler Komitesi'nde Obama yönetiminin IŞİD politikasıyla ilgili oturuma katıldı. Genelkurmay Başkanı Dempsey, "Irak'ta IŞİD'e karşı kaybedilen toprakları geri almak için yaklaşık 80 bin yetenekli Irak askere ihtiyaç duyacağız" dedi. Öte yandan ABD'nin IŞİD'e karşı mücadele kapsamında Balkanlar, Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerinde radikal avı başlattığı öğrenildi. Buna göre 70 ABD'li yetkili Balkanlara gönderildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
IŞİD'e en büyük darbe
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN