Türkiye'nin en iyi haber sitesi

KKTC 31. yaşını kutluyor

Giriş Tarihi: 15.11.2014 15:30
KKTC 31. yaşını kutluyor

KKTC'nin 31’inci kuruluş yıl dönümü, Lefkoşa'da Cumhurbaşkanı Genel Sekreteri Kasırga, TBMM Başkanı Çiçek ve Başbakan Yardımcısı Arınç'ın da katıldığı törenle kutlandı.

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Garanti Anlaşması dışında başka bir devletin ya da uluslararası örgütün garantör olmasına izin vermelerinin söz konusu olmadığını belirterek, "Anavatan Türkiye'den gelen bu güvence bizim de müzakere masasında güçlü bir biçimde mevcut garanti sistemini savunmamıza yardımcı olmaktadır" dedi.

KKTC'nin 31'inci kuruluş yıl dönümünde Lefkoşa'da Dr. Fazıl Küçük Bulvarı'nda tören düzenlendi. Törene, Cumhurbaşkanı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, KKTC Meclis Başkanı Sibel Siber, KKTC Başbakanı Özkan Yorgancıoğlu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, bakanlar, milletvekilleri, kurum kuruluş dernek yetkilileri ve vatandaşlar katıldı.

Cumhurbaşkanı Genel Sekreteri Kasırga, tören sırasında Eroğlu'na Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tebrik mektubunu takdim etti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, burada yaptığı konuşmada, Kıbrıs Türk halkının, en mutlu günlerinden birini 15 Kasım 1983'te yaşadığını söyledi. KKTC'nin ilanına 15 Kasım 1983'teki meclis toplantısında gururla, heyecanla, oy birliğiyle onay verdiklerini belirten Eroğlu, "Devlet kurmak, Kıbrıs Türk halkı için geleceğe yapılmış en büyük yatırım, gelecek nesillere bırakılacak en değerli mirastır. O nedenle devletimizin 31'inci yaşını kutlarken, bugünümüz ve yarınlarımız için görevimizi yapmanın onuru, huzuru, coşkusu içindeyiz" diye konuştu.

RUM LİDERLER FEDERASYON İSTER GİBİ GÖRÜNÜYOR


Eroğlu, Rum liderlerin halen federasyon ister gibi göründüğünü ama gerçekte istemediklerini ifade ederek egemenliği, ortaklık devletini ve uluslararası alanda temsiliyeti Kıbrıslı Türklerle paylaşmak niyetinde olmadıklarını, hidrokarbon yatakları konusunda yaşananların temel sebebinin de bu olduğunu anlattı.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rum lider Nikos Anastasiadis'in Şubat 2013'te seçilmesinden sonra tüm ısrarlarına rağmen "önce ekonomimizi düzeltmemiz lazım" diyerek masaya gelmediğini, Kıbrıslı Türklerin anlaşma istediğini göstermesi için peşinen Maraş'ı istediğini, kendilerinin de bunu reddettiğini ve Anastasiadis'in masaya oturmak için ortak açıklama ön koşulunu öne sürdüğünü söyledi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Garanti Anlaşması dışında başka bir devletin ya da uluslararası örgütün garantör olmasına izin vermelerinin söz konusu olmadığını ifade ederek "Anavatan Türkiye'den gelen bu güvence bizim de müzakere masasında güçlü bir biçimde mevcut garanti sistemini savunmamıza yardımcı olmaktadır" değerlendirmesinde bulundu.

KKTC'de vatandaşlar arasında ayrımcılık içeren önerileri kabul etmeyiz

Vatandaşlık konusundaki Rum önerilerinin de kabul edebilecekleri türden öneriler olmadığını belirten Cumhurbaşkanı Eroğlu, KKTC vatandaşları arasında ayrımcılık ya da farklı muamele içeren herhangi bir öneriyi kabul etmeyeceklerini yineledi.

Eroğlu, vatandaşlık konusundaki önerisinin, KKTC vatandaşı olan herkesin yeni ortaklık devletinin de vatandaşı olması olduğunu belirterek, "Kimse bunun gerisinde bir yaklaşımı kabul edebileceğimiz beklentisi içinde olmasın" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, önemli sayıda insanın evinden, yerinden olacağı, işini ve gelirini yitireceği, yeni bir travma yaşamasına neden olacak bir durumun ortaya çıkmasına asla izin vermeyeceklerini dile getirerek "Halkımız rahat olsun, Rum tarafı öyle istiyor diye 1974 öncesine dönecek değiliz. Tarihin akışını geri çevirmek mümkün değildir" diye konuştu.

RUM LİDER MASADAN KAÇTI


Eroğlu, 2011'de olduğu gibi hak ve çıkarlarını korumak adına lisanslandırdıkları Türk şirketi ile sismik araştırma başlattıklarını ifade ederek Rum liderin, başlatılan sismik araştırmayı ve yayınlanan uyarı bildirimini ileri sürerek, Rum siyasi partilerinin tam desteğini sağlayıp masadan kaçtığını söyledi.

"Biz diyalog kapısını açık bıraktığımızı tüm muhataplarımıza ilettik" diyen Eroğlu, "Masada olduğumuzu her fırsatta dile getiriyoruz. Kıbrıs Rum tarafını ön şartsız olarak masaya çağırdığımızı da söyledik ve söylemeye devam edeceğiz" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
KKTC 31. yaşını kutluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN