Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ukrayna'da uzlaşı sağlandı

Hükümet ile ayrılıkçılar, Minsk mutabakatı çerçevesinde silahlı kuvvetlerini geri çekmeye ilişkin program konusunda uzlaştığı bildirildi.

Giriş Tarihi: 15.11.2014 13:37
Ukrayna'da uzlaşı sağlandı

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Ukrayna Özel Gözlem Misyonu, hükümet güçleri ile ayrılıkçıların, Minsk mutabakatı çerçevesinde silahlı kuvvetlerini geri çekmeye ilişkin program konusunda uzlaştığını belirtti.

Ukrayna'nın doğusundaki ateşkesi izleyen AGİT Özel Gözlem Misyonu'nun raporunda, doğudaki durumun kontrolü ve gözetimine ilişkin kurulan ortak merkezin Ukraynalı ve Rus yöneticilerinin, AGİT Özel Gözlem Misyonu üyelerine, hükümet güçleri ile ayrılıkçıların silahlı kuvvetlerini aşamalı olarak ateş hattından geri çekmeye ilişkin program konusunda uzlaştıkları hakkında bilgi verdiği kaydedildi.

Rapora göre, taraflar arasında sağlanan ve 3 aşamadan oluşan programa göre, ateşkesin sağlanması 2 gün, ağır silahların geri çekilmesi 5 gün ve silahlı kuvvetlerin ateş hattından çekilmesi ise 21 gün içerisinde gerçekleştirilecek.

Belarus'un başkenti Minsk'te 19 Eylül'de ikinci kez toplanan "Ukrayna-Rusya-AGİT Üçlü Temas Grubu" çerçevesinde düzenlenen görüşmelerin ardından, ağır silahların ateş hattından onbeşer kilometre geri çekilmesini de öngören ateşkes sürecinin hayata geçirilmesine ilişkin 9 maddeden oluşan memorandum imzalamıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ukrayna'da uzlaşı sağlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN