Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Küba camii buraya yapılacak

Latin Amerika Ülkeleri Müslüman Dini Liderler Zirvesi'nin kapanışında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Amerika kıtasını ilk keşfedenin Kristof Kolomb değil, Müslümanlar olduğunu söylemiş ve Kolomp’un Küba sahillerine geldiğinde burada bir cami gördüğünü anılarında yazdığının altını çizmişti.

Giriş Tarihi: 16.11.2014 12:14 Güncelleme Tarihi: 16.11.2014 12:48
Küba camii buraya yapılacak
Latin Amerika Ülkeleri Müslüman Dini Liderler Zirvesi'nin kapanışında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Amerika kıtasını ilk keşfedenin Kristof Kolomb değil, Müslümanlar olduğunu söylemiş ve Kolomp'un Küba sahillerine geldiğinde burada bir cami gördüğünü anılarında yazdığının altını çizmişti.

Bu iki önemli açıklama önce sosyal medyada sonra da gazetelerde tartışma yarattı. Birçok önemli tarihçi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Amerika kıtasını Müslümanlar keşfetti" açıklamasını doğrularken Kolomp'un anılarında yazdığı Müslümanlar tarafından kurulan Küba camii hakkında ilk bilgilere ulaşıldı. Kolomp'un Küba'nın Gibara kıyılarına bakan tepede gördüğünü söylediği cami bugüne kadar varlığını koruyamamış. Ama bölgedeki az sayıda Müslüman varlığını hala koruyor.
Bu konuda tek kaynak Kolomp'un anıları değil. İslâm tarihçisi Mesudî, 956 yılında kaleme aldığı eserinde Küba'daki islam varlığını anlatmıştır. Sonraki tarihlerde başka bir Berberî sultanı da, 3000 kayıkla Amerika'ya gitmiştir. Bundan sonra Berberîler, Batı Afrika kıyılarından hareketle sık sık Amerika'ya ulaşacaklar ve orada yerleşik bir bölge oluşturacaklardır. Kolomb hâtıralarında bunu, Küba'da Berberî kabileler gördüğünü ve Arapça konuştuklarını söyleyerek tasdik etmektedir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Küba camii buraya yapılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN