Türkiye'nin en iyi haber sitesi

O sözler İspanya’yı rahatsız etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Amerika kıtasını Müslümanlar keşfetti, Küba’da var olan Cami’yi yeniden yapacağız” şeklindeki açıklaması önce paralel ve CHP medyasının ardından da İspanya basınını rahatsız etti.

Giriş Tarihi: 16.11.2014 15:49 Güncelleme Tarihi: 17.11.2014 15:24
O sözler İspanya’yı rahatsız etti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "1′inci Latin Amerika Ülkeleri Müslüman Dini Liderler Zirvesi"nde yaptığı, "Amerika kıtasını Kristof Kolomb'dan önce Müslümanlar keşfetti, Kolomb'tan önce Amerika kıtasında cami vardı" şeklindeki açıklaması önce paralel medyayı sonra CHP medyasını ardından da İspanyolları rahatsız etti.

İspanyol medyasında geniş yer bulan sözlere ilginç bir cevap verilerek: "Kolomb'un günlüğünde camiden bahsetmediği, camiye benzer bir görüntüden" bahsettiği iddia edildi.

El Pais gazetesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bahsettiği Amerika kıtasını 1178 yılında Müslüman denizciler keşfetti tezinin yeni olmadığını İslami yazarların bir Çin belgesine dayandırarak bu iddayı daha önce de gündeme getirdiklerini belirtti. Gazete Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Finlandiya'ya yaptığı bir ziyarette Başbakan Jyrki Katainen'a aynen Türklere söylediği gibi Finlilerin de 3 veya daha fazla çocuk sahibi olması tavsiyesinde bulunduğunu hatırlattı.

Bu arada Erdoğan'ın Kolomb ile ilgili söylediği sözler İspanya'da sosyal medyada en fazla tartışılan konuların başında geldi. İspanya medyası Kolomb'a sahip çıkarken, Türkiye'de ise sosyal medya, gazete ve haber siteleri üzerinden Müslüman kaşif ve alimleri aşağılayan ifadelere yer verilmesi dikkatlerden kaçmadı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
O sözler İspanya’yı rahatsız etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN