Yeni IŞİD stratejisi için sürpriz Bağdat ziyareti

ABD Genelkurmay Başkanı Dempsey, önceden duyurulmayan ziyareti kapsamında Irak'a gitti. Dempsey, ABD'li ve Iraklı komutanlarla IŞİD'e karşı atılacak yeni adımları görüşecek

Giriş Tarihi: 16.11.2014
Yeni IŞİD stratejisi için sürpriz Bağdat ziyareti
Irak ordusunun Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) karşı sahada zafer kazanmaya başlamasının ardından ABD'den bölgeye sürpriz bir ziyaret gerçekleşti. ABD Genelkurmay Başkanı General Martin Dempsey, dün Irak'ın başkenti Bağdat'a gitti. Dempsey böylece ABD yönetiminin Irak'taki IŞİD üslerine yönelik ağustos ayında başlattığı hava saldırılarının ardından ilk kez Irak'a gitmiş oldu. Genelkurmay Başkanı'nın daha önceden basına açıklanmayan ziyaretinin amacının IŞİD'e yönelik askeri operasyonların genişletilmesine yönelik yapılan planlarla ilgili olduğu açıklandı. Dempsey'in ABD'li ve Iraklı komutanlarla görüşerek IŞİD'e karşı atılacak yeni adımları belirleyeceği kaydedildi. Dempsey hafta içinde yaptığı açıklamada IŞİD'in Irak'ta ele geçirdiği toprakları geri almak için yaklaşık 80 bin Irak askerine ihtiyaç olduğunu açıklamıştı. ABD Başkanı Barack Obama da kısa bir süre önce Irak'a bin 500 ABD askerinin daha gönderileceğini bildirmişti.

RAFİNERİNİN KAPISINDALAR

Dempsey'in sürpriz Bağdat ziyareti, Irak ordusunun IŞİD'in elinden Beyci kentini geri almasından bir gün sonra gerçekleşti. Cuma günü kentin tamamen kurtarıldığını duyuran Irak ordusu dün yaptığı açıklamada da ülkenin en büyük petrol rafinerisi olan Beyci'nin kapılarına dayandıklarını duyurdu. Ordunun başkent Bağdat'ın 200 kilometre kuzeyinde bulunan rafineriyi geri alması IŞİD'e karşı kazanılan en büyük zafer olarak yorumlandı. Irak ordusu ile birlikte Şii milis güçlerin ise Diyala vilayetinde bulunan Udeym Barajı'nı da IŞİD'in elinden aldıkları kaydedildi.

SİGARA İÇENLERİN PARMAKLARINI KESİYORLAR
Birleşmiş Milletler tarafından 300'den fazla tanıkla yapılan görüşmeler doğrultusunda hazırlanan "Terör Yönetimi: Suriye'de IŞİD İdaresinde Yaşamak" isimli bir rapor açıklandı. Raporda IŞİD'in kontrol altında tuttuğu topraklarda işlediği savaş suçları ele alındı. Militanların tecavüz, insan kaçırma ve öldürme gibi suçların yanı sıra sigara içenlerin parmaklarını kestikleri ve dövmesi olanları kırbaçladıkları belirtildi.

IŞİD, 40 KİŞİYİ KAÇIRDI
Irak'ta terör örgütü IŞİD militanlarının, Enbar - Salahaddin karayolunda araçları durdurarak 40 kişiyi kaçırdığı, daha sonra 2'sini öldürdüğü bildirildi. Enbar'a bağlı Beravne Nahiyesi Başkanı Taha er-Ravi, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, "Enbar - Salahaddin karayolunu kesen IŞİD militanları, Beravne'den yola çıkan şoför ve tüccarlardan oluşan 40 kişilik grubu araçlarından indirerek kaçırdı. Militanlar, zorla bilinmeyen yere götürmek istedikleri gruptan 2 kişiyi öldürdü" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni IŞİD stratejisi için sürpriz Bağdat ziyareti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN