Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Halep halkı bombaların arasında

Suriye'de rejimin hava saldırılarına maruz kalan halk, bombardımandan korunmak için kısıtlı imkanlarla çeşitli önlemler almaya çalışıyor.

Giriş Tarihi: 17.11.2014 13:03
Halep halkı bombaların arasında
Saldırılara maruz kalan muhaliflerin kontrolündeki Hama'nın kuzey kırsalındaki Kefarzeyta beldesi sakinleri başta olmak üzere sığınak kazma ve inşa çalışmalarının yaygınlaşması sonucu bir çok bölgede, bu işi basit malzemelerle sürekli yapan bir işçi grubu oluştuğu belirtildi. Belde sakinleri uçakların geldiğini duyar duymaz en hızlı şekilde gidebilmek için "mağara" diye adlandırdıkları sığınakları, evlerine en yakın bölgeye kazdırıyor.

Bölgede bu işi meslek edinenlerden Ali Gara, AA'ya yaptığı açıklamada, saldırılar nedeniyle halkın sığınak kazdırmaya mecbur kaldığını anlatarak, "Çünkü sığınaklar evlere nispetle daha güvenli. Hava bombardımanında evler, hane halkının başına yıkılıyor. Bundan dolayı herkes evinin hemen yanında bir sığınak kazdırmak için çabalıyor. Böylece uçakların geldiğini duydukları an mağaraya sığınıyor, gittiğini hissettikleri an ise çıkıyor'' diye konuştu.

Bölgeye yönelik hava saldırılarından dolayı buradan ayrılan ancak sığınacak bir yer bulamayınca tekrar dönen belde sakinlerinden Zühde ailesi de evlerinin yakınlarında sığınak kazdırdıklarını ifade etti.

Baba Ziyad ez-Zühde, 4 küçük kızının olduğunu aktararak, ''Uçaklar geldiğinde sığınağa girip oturuyor ve gitmelerini bekliyoruz. Çünkü Esed rejimi kasten sivilleri hedef alıyor'' dedi.

İç savaşın sürdüğü Suriye'de, Hama'nın kırsalındaki birçok belde ve köyde rejim birlikleri ile muhalifler arasında sık sık şiddetli çatışmalar çıkıyor. Bölge ayrıca rejime ait hava unsurları tarafından sürekli bombalanıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Halep halkı bombaların arasında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN