Türkiye'nin en iyi haber sitesi

IŞİD, Irak turizmini de vurdu

Giriş Tarihi: 17.11.2014 13:20
IŞİD, Irak turizmini de vurdu

Erbil Valisi Nevzat Hadi, "2014 Arap Ülkeleri Turizm Başkenti" seçilen kentin, terör örgütü IŞİD'in saldırılarından olumsuz etkilendiğini, bekledikleri turistin gelmediğini belirtti.

Hadi, AA'ya yaptığı açıklamada, Musul'un 10 Haziran'da, IŞİD'in eline geçmesinin ardından ülkenin tamamında yaşanan gerginliğin Erbil'e de yansıdığını ifade etti.

Erbil'de turizm ve ticaret yatırımlarının sekteye uğradığını aktaran Hadi, "2014 Arap Ülkeleri Turizm Başkenti seçilen Erbil'in ekonomisi ve turizm sektörü, terör saldırılarından olumsuz etkilendi. Saldırılar nedeniyle Erbil'e beklediğimiz turist gelmedi" dedi.

Hadi, merkezi Irak hükümetinin, Şubat ayından itibaren Kürt bölgesinin bütçedeki payını kesmesinin ardından krizin derinleştirdiğini hatırlatarak, "Sıcak para akışı durunca birçok önemli proje durduruldu. İnsanlar maaş alamayınca çarşı pazarda da durgunluk yaşandı. Birçok mağaza, vadeli satış yapmaktan vazgeçti" diye konuştu.

BENZİN FİYATLARI FIRLADI

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin, en büyük kenti olarak bilinen Erbil, aynı zamanda Irak'ın diğer bölgeleriyle, Suriye'den gelen sığınmacılara ev sahipliği yapıyor. Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre hayat pahalılığının başladığı Erbil'de özellikle ev kiralarının yüksek olması dikkati çekiyor. Gelenlerle birlikte araç sayısının artması Erbil'de trafik sorunun da başlamasına neden oldu. Irak'ın diğer kentlerinde yaşanan elektrik kesintileri Erbil'de de yaşanıyor. Elektrik açığı mahallelere kurulan jeneratörler vasıtasıyla giderilmeye çalışılıyor. Erbil'de savaş öncesi 40 cent olan benzinin litresi artık 75 centten satılıyor. Kentte her ailenin kullandığı mutfak tüpü ise karaborsaya düşmüş durumda. Daha önce 6 dolara bulunan mutfak tüpü, bugünlerde 40 ila 50 dolar arasında satılıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
IŞİD, Irak turizmini de vurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN